Mleczny stan zawieszenia

26 kwietnia 2006

Na rynku mleka nadal stan zawieszenia. Komisja Europejska wciąż nie odpowiedziała na wniosek rządu dotyczący rezerwy restrukturyzacyjnej. A rolnicy nie czekając na ostateczną decyzję w sprawie kar sami ograniczają produkcje.

Dynamika skupu mleka w ostatnich miesiącach znacznie spadla. A co za tym idzie zmniejszyła się także prognoza dotycząca przekroczenia krajowego limitu produkcji mleka.

Rezerwa restrukturyzacyjna to prawo do dodatkowej produkcji ponad 400 tysięcy ton mleka. Rząd już w grudniu zwrócił się do Komisji Europejskiej z prośba o jej uruchomienie.

Gdyby Bruksela zgodziła się na to jeszcze sezonie 2005/2006 – co wydaje się mało prawdopodobne – to polscy rolnicy w ogóle nie płaciliby kar. Z kolei uruchomienie rezerwy w kolejnym sezonie na pewno uchroni rolników przed płaceniem kar w przyszłym roku.

Producenci i przetwórcy są już zniecierpliwieni przedłużającym się oczekiwaniem na decyzję Komisji Europejskiej. Bez względu na to jaka będzie niech w końcu zostanie wydana – mówią. Jest szansa, że stanie się to w maju. Wtedy też powinna być znana decyzja w sprawie zamiany niewykorzystanej kwoty bezpośredniej na kwotę hurtowa.


POWIĄZANE

List intencyjny podpisany między spółkami obejmuje kwestie dostaw skroplonego ga...

Wczoraj odbyła się aukcja produktów mlecznych na platformie aukcyjnej Global Dai...

Według Głównego Urzędu Statystycznego cena skupu mleka w październiku 2018 r. wy...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę