Mleczny stan zawieszenia

26 kwietnia 2006

Na rynku mleka nadal stan zawieszenia. Komisja Europejska wciąż nie odpowiedziała na wniosek rządu dotyczący rezerwy restrukturyzacyjnej. A rolnicy nie czekając na ostateczną decyzję w sprawie kar sami ograniczają produkcje.

Dynamika skupu mleka w ostatnich miesiącach znacznie spadla. A co za tym idzie zmniejszyła się także prognoza dotycząca przekroczenia krajowego limitu produkcji mleka.

Rezerwa restrukturyzacyjna to prawo do dodatkowej produkcji ponad 400 tysięcy ton mleka. Rząd już w grudniu zwrócił się do Komisji Europejskiej z prośba o jej uruchomienie.

Gdyby Bruksela zgodziła się na to jeszcze sezonie 2005/2006 – co wydaje się mało prawdopodobne – to polscy rolnicy w ogóle nie płaciliby kar. Z kolei uruchomienie rezerwy w kolejnym sezonie na pewno uchroni rolników przed płaceniem kar w przyszłym roku.

Producenci i przetwórcy są już zniecierpliwieni przedłużającym się oczekiwaniem na decyzję Komisji Europejskiej. Bez względu na to jaka będzie niech w końcu zostanie wydana – mówią. Jest szansa, że stanie się to w maju. Wtedy też powinna być znana decyzja w sprawie zamiany niewykorzystanej kwoty bezpośredniej na kwotę hurtowa.


POWIĄZANE

Czy Valio zmieni szatę graficzną jogurtów typu tureckiego po krytycznych komenta...

Grupa Mlekovita dziękuje za wszystkie nominacje do #GaszynChallenge – firma otrz...

W pierwszych czterech miesiącach br. przychody z eksportu produktów mlecznych uz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę