Mleko nie płynie z gór

24 czerwca 2003

Sytuacja hodowców bydła w górach pogarsza się z roku na rok, a ustawy górskiej jak nie było, tak nie ma. Wkrótce w okolicach Wałbrzycha, czy Jeleniej Góry może nie być ani jednej krowy. Niektóre mleczarnie już teraz postanowiły pozbyć się swoich dostawców.

Najtrudniejsza sytuacja jest w Górach Sowich. Hodowcy oddawali kiedyś mleko do mleczarni Wałbrzych lub Strzegom. Obie padły, przejęła je skupująca mleko grupa producencka, ale ta również splajtowała. 

Przed 3 laty mleko zaczęła skupować odległa o 100 km Mleczarnia Strzelin. Teraz ona postanowiła wstrzymać odbiór mleka. Po protestach hodowców zgodziła się przedłużyć termin ostatniego odbioru do 16 lipca. Hodowcy mieli kiedyś po 30, 50, a nawet 70 krów. Dziś zostało im zaledwie po 10. Do wielu z nich zimą nie można dojechać. Mleczarnia, która do tej pory płaciła 64 gr za litr, zgodziła się odbierać letnią nadwyżkę po 32 gr. Radzą sobie ci, którzy zajęli się agroturystyką lub inną produkcją.

W górach koszty transportu są bardzo wysokie. Na słabych kamienistych glebach nie ma szans na uprawę zbóż. Na inwestycje też nikt nie ma pieniędzy. Mleczarze nie są w stanie pomóc zdesperowanym rolnikom. 

Dochodzi do różnych absurdów. Podczas gdy dolnośląscy mleczarze próbują zażegnać kryzys w produkcji mleka w rejonach górskich, sam Wrocław zmuszony jest sprowadzać połowę mleka spoza województwa.


POWIĄZANE

19. Międzynarodowe Forum Spółdzielczości Mleczarskiej- już wkrótce Z danych Mini...

Producenci opakowań szklanych i handel wspólnie apelują o wyłączenie butelek szk...

- Bez zapewnienia odpowiedniego dobrostanu, czyli warunków bytowania zwierząt, n...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę