aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Mleko: oddawać czy zostawiać?

28 grudnia 2005

Oddawać, czy zostawiać w gospodarstwie? Takie pytanie zadaje sobie teraz wielu rolników, którzy przekroczyli kwoty mleczne. A kłopot jest spory, bo zapowiadane kary mogą być znacznie wyższe niż zarobek.

Dla większości rolników zasady obliczenia i przyznania kwoty mlecznej są niezrozumiale. Tym bardziej, że ilość pozyskiwanego mleka w gospodarstwie na skutek różnych przyczyn ulega zmianie.

Wielu rolników o małej wydajności, niewielkiej ilości krów po prostu z tej gry wypada i obawiam się, że kiedyś nastąpi taka sytuacja, że tego mleka będziemy mieć za mało.

Problem rzeczywiście jest spory, bo wielu rolników uzależnia dostosowanie gospodarstwa do unijnych wymagań od możliwości zwiększenia produkcji mleka.

Ale mleko już się rozlało. Rolnicy, którym grozi płacenie kar za przekroczenie limitów produkcji uważają, że będzie to niesprawiedliwe.

Rząd podjął wszystkie możliwe działania, aby rolnicy nie musieli płacić kar. Wszystko jest teraz w rękach Komisji Europejskiej. Jeżeli wyrazi zgodę na uruchomienie rezerwy restrukturyzacyjnej przewidzianej dopiero na przyszły rok, kary mogą być znacznie mniejsze.


POWIĄZANE

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji kampanii "Lowe Krowe"! Poprzednie edycje...

Sekretariat Prezesa Zarządu ZPPM, Pana Marcina Hydzika,  przesyłał do Pierwszego...

- Polskie mleczarnie zaczynają już zmniejszać gramaturę opakowań - ich tarę - za...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę