EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Mleko w górę

18 marca 2008
Wczoraj w Brukseli rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie unijnych ministrów rolnictwa. Podczas obrad ma zostać ostatecznie zatwierdzony projekt zwiększenia limitów produkcji mleka o 2%. Decyzja unijnych ministrów rolnictwa to tylko formalność. Za 2% wzrostem narodowych limitów produkcji opowiedziała się już Komisja Europejska, a także Parlament Europejski.

Podniesienie kwot mlecznych stało się koniecznością po tym jak na światowych rynkach zaczęło brakować artykułów mleczarskich, a ich ceny gwałtownie rosnąć. Unijni dostawcy nie mogli więc sprostać zwiększonemu zapotrzebowaniu.

Elżbieta Nitecka – Związek Prywatnych Przetwórców Mleka: ograniczenie produkcji mleka powoduje, że ceny tego surowca są wysokie, że niewykorzystane są moce produkcyjne, spada przez to w pewnym sensie i konkurencyjność polskich produktów mleczarskich.

Z analiz Komisji Europejskiej wynika, że stopniowa rezygnacja z limitów produkcji dobrze wpłynie na kondycję unijnych mleczarni, a także nie zaszkodzi zyskom rolników. Unia Europejska chce w ten sposób przygotować się do całkowitego uwolnienia rynku mleka.

Dariusz Sapiński – OSM „Mlekovita”: uważam, że stanowisko polskiego rządu powinno być takie, żeby po roku 2013 nie było ograniczeń w produkcji mleka surowego, ponieważ mamy doskonałe warunki do hodowli bydła, do produkcji mleka.

Ale stanowisko Polskiego rządu jest ostrożniejsze. Jesteśmy za stopniowym zwiększaniem kwot mlecznych, ale nie za ich całkowitą likwidacją.


POWIĄZANE

Wczoraj, 15 marca 2023 r. w Bistro Bursztynowa w Warszawie odbyła się konferencj...

Chiny to dla polskiego sektora mleczarskiego jeden z najważniejszych rynków zbyt...

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez magazyn Forbes, około 70 procent polsk...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę