OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Mleko wraca do szkół

17 czerwca 2004

Mleko, serwowane w szkolnych stołówkach jeszcze 20 lat temu, nie smakowało nikomu. Nic dziwnego, skoro do nie domytych kubków wlewano letni płyn z kożuchami. Od przyszłego roku szkolnego mleko ma wrócić do szkół.

Tym razem ma być smaczne i dostarczane w atrakcyjnych opakowaniach. Powrót mleka w takiej formie do szkolnych stołówek będzie możliwy dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej. Strona polska właśnie zakończyła przygotowania do wdrożenia całego projektu.

- Uzgodniliśmy już maksymalne ceny produktów mlecznych. Na przykład kartonik mleka o pojemności ćwierć litra, nie może być droższy niż 36 groszy - wyjaśnia Radosław Iwański, rzecznik prasowy Agencji Rynku Rolnego, która kieruje realizacją projektu. - Oczywiście producenci będą konkurować między sobą, więc docelowo cena będzie jeszcze niższa. A jeżeli samorządy zdecydują się dofinansować akcję, dzieci otrzymają mleko zupełnie bezpłatnie - dodaje Iwański.

Wobec tego, wszystko zależy od samorządów, które jednak, jak na razie, nie kwapią się do uczestnictwa w programie.

- Będzie z tym sporo kłopotów - mówi Kazimierz Chrzanowski, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Zamość. - Po pierwsze jedyny producent mleka w naszym regionie nie przedstawił oferty handlowej, odpowiadającej wymogom programu. Po drugie, straszna biurokracja, a po trzecie, nie wiadomo czy dzieci będą to pić.

Z pierwszą kwestią nie powinno być kłopotu. - Obecnie rozmawiamy z grupą samorządów i ustalamy jakim produktem byłyby zainteresowane. Mają do wyboru jogurty i mleko. Mogą też zdecydować, czy wolą małe, czy duże kartoniki. Jeżeli szybko się dogadamy i będzie spore zainteresowanie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby już we wrześniu nasze mleko trafiło nawet do większości szkół w południowej Lubelszczyźnie - mówi Mirosław Wysocki, kierownik działu sprzedaży i marketingu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie.

Co na to szkoły? - Osobiście uważam, że to dobry pomysł. W ostatnich latach zaobserwowaliśmy, że dzieci stosunkowo często łamią kości. Myślę, że może to być skutek braku wapnia w młodym organizmie. Zresztą każdy przecież wie, że regularne picie mleka ogólnie wzmacnia. Z drugiej strony, wszystko zależy od tego ile rodzice musieliby do tego dopłacać. Ostateczna decyzja będzie należeć do nich - mówi Bożena Piwko, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 w Zamościu.

Jakie mleko
Aby mleko trafiające do szkół mogło uzyskać dopłaty z ARR, musi spełniać określone warunki. Komisja Europejska dopuszcza do użytku w szkołach trzy rodzaje mleka: zwyczajne mleko poddane obróbce cieplnej, mleko smakowe (np. czekoladowe) o zawartości co najmniej 90 procent mleka i jogurt mleczny. Powyższe produkty powinny być zapakowane w opakowania jednostkowe. Mleko, które dostaną dzieci nie może mieć mniej niż 1 procent zawartości tłuszczu.


POWIĄZANE

Spółdzielnia Mleczarska Ryki, jeden z wiodących producentów serów dojrzewających...

Przyspieszone tempo wdrażania regulacji CSRD (Corporate Sustainability Reporting...

Małgorzata Cebelińska, Wiceprezes Zarządu Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol, wzię...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę