aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Mlekpol – liderem UHT

25 listopada 2004

Spółdzielnia Mleczarska MLEKPOL jest niekwestionowanym liderem na rynku mleka UHT- wynika z badań MEMBR zamieszczonych w najnowszym numerze miesięcznika  „Forum Mleczarskie”. Grajewska spółdzielnia ma 35,5% udział w rynku tego mleka w kraju.

SM MLEKPOL z Grajewa od kilku lat jest liderem na rynku mleka UHT w Polsce. Według najnowszych badań MEMBR – udziały ilościowe Mlekpolu w tym segmencie rynku wynoszą   35,5%, a wartościowe – 41,6%. Przewaga spółdzielni z Grajewa nad kolejnymi udziałowcami w sektorze mleka UHT jest bardzo duża.  21,5% udziału w rynku zajmują marki handlowe a 14,3% udział posiada SM Mlekovita. Najbardziej znaną marką mleka produkowaną przez SM MEKPOL jest „łaciate”.

Dobrze rozpoznawane jest również mleko „Białe” i „Zambrowskie”, produkowane przez zakład w Zambrowie, włączony do Mlekpolu w listopadzie ubiegłego roku. Według MEMBR – te dwie marki mogą zwiększyć udziały grajewskiej spółdzielni w rynku mleka UHT.   Jak podaje „Forum Mleczarskie” – rynek mleka w segmencie detalicznym jest stabilny i w 2003 roku wyniósł ponad 385 mln litrów. Dane GfK Polonia za ostatni rok, które przytacza miesięcznik, stwierdzają wzrost liczby gospodarstw domowych kupujących mleko UHT z 76,4% do 79,6%. Odbyło się to jednak przy niewielkim spadku konsumpcji tego mleka w gospodarstwach z 50,9 do 50,15 litrów.

Grajewska spółdzielnia znajduje się również w gronie dwóch krajowych producentów, mających największe udziały w rynku serów podpuszczkowych konfekcjonowanych (w kawałkach i plasterkach). SM MLEKPOL posiada 6,1% udział w tym sektorze rynku.  Mlekpol oferuje bardzo szeroką gamę serów podpuszczkowych konfekcjonowanych – takie jak: gouda, edam, podlaski, mrągowski, kurpiowski, kormoran i ostdamer. Jak podaje „Forum Mleczarskie” udział serów konfekcjonowanych (w porcjach i plastrach) w detalicznym rynku serów ogółem przekracza 45%. Wzrost produkcji serów świadczy o zwiększaniu się rynku serów w ujęciu ilościowym.
Wśród klientów nadal największą popularnością cieszą się sery żółte sprzedawane na wagę (51,8% rynku). Konfekcjonowane w plasterkach mają  25,5% udział, a w kawałkach- 22,7%.

SM Melkpol to największa polska spółdzielnia mleczarska, w której skład wchodzi sześć zakładów przetwórczych w: Grajewie, Kolnie, Mrągowie, Sejnach, Augustowie i Zambrowie. Oprócz marki „łaciate”, „Białe” i „Zambrowskie” produkuje również szeroką gamę wyrobów „Milko” (jogurty, kefiry, maślanki, śmietany i  mleko świeże) MLEKPOL znajduje się na 39 pozycji  w rankingu najcenniejszych prywatnych firm działających w Polsce opublikowanej przez „Businessman Magazine”, natomiast marka „łaciate” znalazła się na 12 pozycji w gronie stu polskich najbardziej cenionych marek w rankingu opracowanym przez Pentor.


POWIĄZANE

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji kampanii "Lowe Krowe"! Poprzednie edycje...

Sekretariat Prezesa Zarządu ZPPM, Pana Marcina Hydzika,  przesyłał do Pierwszego...

- Polskie mleczarnie zaczynają już zmniejszać gramaturę opakowań - ich tarę - za...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę