Mlekpol najwyżej na liście 500 „Rzeczpospolitej”

30 kwietnia 2008
Po raz kolejny grajewski MLEKPOL znalazł się najwyżej spośród polskich spółdzielni mleczarskich w kraju na liście 500 największych firm dziennika „Rzeczpospolita”. Spółdzielnia z Grajewa uplasowała się w rankingu na 144 pozycji, a wartość szacunkowa Mlekpolu wyceniona została na 855 mln. zł. O miejscu na liście decydowały wyniki finansowe przedsiębiorstw.
Po raz dziesiąty edycja dziennik „Rzeczpospolita” opublikował listę 500 największych firm Rzeczpospolitej. Zdaniem organizatorów tegoroczna, jubileuszowa, edycja listy jest pełniejsza od poprzednich, ponieważ swoje dane zechciały ujawnić te duże polskie przedsiębiorstwa, które dotychczas takich danych nie chciały publikować. Lista 500 stworzona została w oparciu o dane finansowe największych firm za 2007 rok. W rankingu wciąż prawie połowa podmiotów jest kontrolowana przez kapitał zagraniczny, to jednak z roku na rok jest w nim coraz więcej firm polskich.
Na liście obok Mlekpolu znalazły się: SM Mlekovita – Grupa Kapitałowa – 169 pozycja, OSM Łowicz – 339 pozycja i SOT Białystok – 440 miejsce.
Najwyżej notowaną jest grajewski MLEKPOL  który uplasował się na 144 pozycji. W 2007 roku spółdzielnia  odnotowała przychód ze sprzedaży w wysokości 1 mld. 796 mln zł. MLEKPOL zatrudnia 1719 pracowników. Spółdzielnię tworzy ponad 12 tys. rolników – dostawców mleka.
MLEKPOL to niekwestionowany lider branży mleczarskiej. Dziennie spółdzielnia jest w stanie wyprodukować ok. 1 mln litrów mleka UHT, 300 ton napojów fermentowanych, 140 ton masła i mixów maślanych, 120 ton mleka w proszku oraz 80 ton serów. MLEKPOL posiada ponad 30 % udziału w rynku mleka UHT. Najchętniej wybieranym przez konsumentów mlekiem w Polsce jest “łaciate” produkowane przez grajewski MLEKPOL. Ponadto spółdzielnia znana jest z takich marek jak “Milko”, czy “Białe”. W skład SM MLEKPOLl wchodzi siedem zakładów w: Grajewie, Kolnie, Mrągowie, Sejnach, Zambrowie, Augustowie, Bydgoszczy. Od 30 kwietnia MLEKPOL powiększy się o kolejne dwa zakłady w Sokółce i Dąbrowie Białostockiej.POWIĄZANE

Mlekovita, firma o długoletniej tradycji i ugruntowanej pozycji nie tylko na ryn...

Braki w dostawie prądu i gazu spowodują miliardowe straty w sektorze mleczarskim...

19. Międzynarodowe Forum Spółdzielczości Mleczarskiej to najważniejsze wydarzeni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę