Mniejsza kara na rynku mleka

29 września 2006

Kary dla producentów mleka, którzy przekroczyli w minionym roku kwotowym swoje limity produkcji będą znacznie niższe. Komisja Europejska dostała „zielone światło” od Rady UE do przeniesienia niewykorzystanych limitów produkcji z dostaw bezpośrednich na dostawy hurtowe. Rada UE wydała rozporządzenie w tej sprawie, które wejdzie w życie już za kilka dni.

Dostawcy bezpośredni mleka, czyli Ci producenci, którzy dostarczają mleko i jego przetwory bezpośrednio na rynek nie wykorzystali limitów produkcji, które były dostępne w rezerwie mlecznej. Polska poprosiła KE o ich przydział dla dostawców hurtowych, czyli takich producentów, którzy dostarczają mleko bezpośrednio do podmiotów skupujących (spółdzielni mleczarskich). Zamiana dotyczy ponad 80 mln kg mleka. Zgoda Rady UE na jej dokonanie oznacza, że kara za przekroczenia w produkcji mleka w roku kwotowym 2005/06 ustalona wcześniej na ponad 56 groszy za kg zmniejszy się do ok. 39 groszy za kg przekroczenia. Rolnicy dostaną od Agencji Rynku Rolnego nowe decyzje administracyjne zmieniające wysokość kary.

Ponad 80 mln kg mleka trafi do ogólnopolskiej rezerwy mlecznej, która będzie rozdzielona tym rolnikom, którzy przekroczyli swoje limity produkcji w poprzednim roku kwotowym. Rozdział rezerwy nastąpi zgodnie z ustawą o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych. Agencja Rynku Rolnego przystąpi do przyznawania dodatkowych limitów na przełomie października i listopada.


POWIĄZANE

Linia monieckich serów plastrowanych to gwarancja nie tylko wspaniałego smaku, a...

Według najnowszych, opublikowanych 2.06.2017 r., danych GUS o konsumpcji żywnośc...

Producent z Grajewa zaskakuje konsumentów. Jak się okazuje firmą ukrywającą się ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę