AGRO-PARK TARGI LUBLIN
EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 750

Nadal nie znane rezultaty rosyjskich kontroli w mleczarniach

8 grudnia 2004

Wciąż nie ma informacji, które ze skontrolowanych przez rosyjskich weterynarzy zakładów mleczarskich mogą eksportować swoje produkty na rosyjski rynek. Kontrole zakończyły się 4 listopada 2004 roku, rosyjskiej inspekcji poddało się 75 polskich mleczarni.

Radca handlowy Ambasady FR w Warszawie Nikołaj Zachmatow na wtorkowej konferencji nt. eksportu polskiego mleka, wyjaśnił, że gdyby rosyjska strona otrzymała listę zakładów mleczarskich, które chcą eksportować na tamtejszy rynek nie 31 sierpnia, a 2-3 miesiące wcześniej, to kontrole mogłyby się też odbyć wcześniej.

Zachmatow uchylił się od odpowiedzi, kiedy strona polska otrzyma informacje o przyznaniu certyfikatów dla skontrolowanych już zakładów.

Zdaniem radcy, polskie zakłady branży mleczarskiej nie mogą narzekać, gdyż w ciągu pierwszych 9 miesięcy tego roku Rosja kupiła niemal dwa razy więcej polskich produktów. - Wartość importu wzrosła z 15 do 40 mln dolarów - powiedział.

Podkreślił, że Rosja jest bardzo zainteresowana importem polskich produktów mleczarskich, głównie serów. Ale jednocześnie zaznaczył, że Rosji potrzebny jest pewny partner, który uwzględniałby rosyjskie wymagania.

- Liczymy na pewnych partnerów, żeby dostawy były skoordynowane i uwzględniały potrzeby Rosji. Nie ukrywamy, że nam brakuje tego surowca. Liczymy na dobrą współpracę - powiedział Zachmatow.

Unikanie odpowiedzi przez Zachmatowa w sprawie certyfikatów dla mleczarni wiceminister rolnictwa Jerzy Pilarczyk skomentował: - Dla mnie jest niezrozumiałe dlaczego po zakończeniu przeglądu zakładów mleczarskich od 4 listopada do dzisiaj nikt na ten temat po stronie rosyjskiej nie chce się wypowiedzieć.

Pilarczyk wyjaśnił, że po wizycie ministra Germana Grefa został ustalony harmonogram, który przewidywał przyjazd na początku grudnia tego roku wiceministra rolnictwa Siergieja Dankwerta, który m.in. odpowiada za sprawy weterynaryjne i bezpieczeństwo żywności. Jednakże wizyta została odwołana.

Zdaniem Pilarczyka, z 75 skontrolowanych mleczarni, do kilku można by mieć uwagi, ale większość powinna otrzymać certyfikaty.

We wtorek, podczas wizyty w Moskwie wicepremier Jerzy Hausner zapytał ministra Germana Grefa o sprawę certyfikatów dla polskich mleczarni. - Mimo ustaleń nie ma postępów, ani w złą, ani w dobrą stronę - powiedział wiceszef polskiego rządu. Hausner twierdzi jednak, że uzyskał zapewnienie, iż w najbliższym czasie do Polski przyjedzie szef rosyjskich służb weterynaryjnych Siergiej Dankwert. Ma to przyspieszyć wydawanie polskim eksporterom rosyjskich certyfikatów.


POWIĄZANE

Powodów, by podczas zakupów sięgać po polskie produkty mleczne, jest wiele. Naji...

OSM Piątnica rozpoczyna kampanię reklamową swoich śmietan: 18% i 30%. Celem jest...

W dniach 20-24 lutego 2023 odbywają się największe i najważniejsze na świecie wy...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę