Nadzieja na wzrost po integracji

18 lipca 2003

Integracja Polski z Unią europejską daje rolnikom nadzieję na wzrost ceny mleka. Dziś w Unii ceny są średnio o 30% wyższe niż u nas.

Na przykład we Francji rolnik dostaje średnio za litr mleka 1 zł 40 groszy. Wszystko wskazuje na to, że te ceny będą się wyrównywać, aczkolwiek tutaj nie ma pewności, że nastąpi całkowite wyrównanie – powiedział Wojciech Ziętara - profesor SGGW.

Niestety, ceny mleka w Unii nie rosną, a są nawet regiony gdzie spadają. Dlatego największą uwagę rolnicy w Unii zwracają na koszty produkcji.

Chcieliśmy powiększyć produkcję od krowy czasami nie zwracając uwagi jaki jest koszt tej produkcji. Obecnie to nie wynik techniczny ma dużą wagę, ale wynik ekonomiczny – stwierdził dr Tomasz Krychowski z Regionalnej Unii Spółdzielni z Francji.

Opłacalność produkcji jest także uzależniona wielkością stada, co podkreślali uczestnicy konferencji naukowej o szansach i zagrożeniach, które niesie integracja Polski z Unią. Polscy naukowcy z SGGW wyliczyli, że co najmniej stado liczące 15 krów o wydajności 5 tysięcy litrów od jednej krowy rocznie, pozwoli rolnikowi żyć i utrzymywać się z takiej produkcji. Obecnie średnia wydajność jest o 1 tysiąc litrów mniejsza.


POWIĄZANE

Pierwsze półrocze 2020 r. – mimo zawirowań rynkowych wywołanych pandemią Covid-1...

Czy Valio zmieni szatę graficzną jogurtów typu tureckiego po krytycznych komenta...

Grupa Mlekovita dziękuje za wszystkie nominacje do #GaszynChallenge – firma otrz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę