informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Nadzieja na wzrost po integracji

18 lipca 2003

Integracja Polski z Unią europejską daje rolnikom nadzieję na wzrost ceny mleka. Dziś w Unii ceny są średnio o 30% wyższe niż u nas.

Na przykład we Francji rolnik dostaje średnio za litr mleka 1 zł 40 groszy. Wszystko wskazuje na to, że te ceny będą się wyrównywać, aczkolwiek tutaj nie ma pewności, że nastąpi całkowite wyrównanie – powiedział Wojciech Ziętara - profesor SGGW.

Niestety, ceny mleka w Unii nie rosną, a są nawet regiony gdzie spadają. Dlatego największą uwagę rolnicy w Unii zwracają na koszty produkcji.

Chcieliśmy powiększyć produkcję od krowy czasami nie zwracając uwagi jaki jest koszt tej produkcji. Obecnie to nie wynik techniczny ma dużą wagę, ale wynik ekonomiczny – stwierdził dr Tomasz Krychowski z Regionalnej Unii Spółdzielni z Francji.

Opłacalność produkcji jest także uzależniona wielkością stada, co podkreślali uczestnicy konferencji naukowej o szansach i zagrożeniach, które niesie integracja Polski z Unią. Polscy naukowcy z SGGW wyliczyli, że co najmniej stado liczące 15 krów o wydajności 5 tysięcy litrów od jednej krowy rocznie, pozwoli rolnikowi żyć i utrzymywać się z takiej produkcji. Obecnie średnia wydajność jest o 1 tysiąc litrów mniejsza.


POWIĄZANE

Jako społeczeństwo rozwijające się dopiero od niedawna poczuliśmy konieczność db...

GMO (organizmy modyfikowane genetycznie) - powstają sztucznie na skutek wprowadz...

Celem standardu Polskiej Izby Mleka  (PIM) „Bez GMO”  jest promocja najlepszych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę