CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Największy ser góralski na świecie – ponownie w Żywcu!

28 lipca 2008
Paweł Pieczarka – znany muzyk i lider kapeli Pieczarki - i żywieccy bacowie  sprostali nie lada wyzwaniu - wytworzyli Największy Góralski Ser na świecie, który zostanie wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa! Pokaz rzemiosła odbył się w 26 lipca w Żywcu, pod patronatem merytorycznym Koalicji Marek Ziem Górskich. Honorowy patronat objęli Minister Rolnictwa
i Rozwoju Wsi oraz Marszałek Województwa Śląskiego, natomiast mecenasem imprezy było Muzeum Browaru Żywiec. Wszystko przy okazji OscypekFest 2008 w Żywcu, który ma za zadanie promować „Małą Ojczyznę” wraz z jej kulinarną schedą. Głównym sponsorem imprezy jest Grupa Żywiec S.A.

     
     


W obecności licznych mieszkańców oraz turystów, Żywieccy bacowie wytwarzali gigantyczny smakołyk przez blisko 8 godzin. Uroczysty pomiar i ogłoszenie Rekordu Guinnessa odbyły się
w trakcie niecodziennej, góralskiej biesiady. Góralski ser o powiększonych kształtach oscypka wymiarach 35 cm średnicy i 60 cm długości, ważący ponad ok. 15 kg trafi pod młotek na cele charytatywne podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 

„Jednym z powodów dla których organizujemy po raz kolejny OscypekFest jest uświadomienie wszystkim smakoszom trud, jaki wkładają bacowie w wytworzenie oscypków. Chcemy podtrzymywać tradycyjne wytwarzanie oscypka, gdyż boimy się, że w przyszłości określenie „Baca” może zniknąć z naszego słownictwa. W samym województwie śląskim jest ich 8. Nie chcemy do tego dopuścić” – mówi Paweł Pieczarka, gospodarz festiwalu. 

Większość baców, zarówno ci z województwa śląskiego jak i z Podhala, są w trakcie procesu uzyskiwania certyfikatu, uprawniającego do legalności produkcji oscypka, jako produktu o Chronionej Nazwie Pochodzenia, zarejestrowanego w Unii Europejskiego 

Dwudniowa impreza w Żywcu jest wypełniona wieloma atrakcjami zarówno dla amatorów uczty dla podniebienia, jak i koneserów muzyki. Na imprezie zagrali tacy artyści jak Trubadurzy, Gang Marcela, jak również Ivan Mladek ze swoim zespołem (Jozin z Bazin). 

OscypekFest 2008 to weekend poświęcony nie tylko promocji tego oryginalnego, góralskiego przysmaku ale także kultury Podhala i Żywiecczyzny. Oprawę medialną tego wydarzenia zapewnili Dziennik Zachodni, TVP Katowice, Wirtualna Polska i Radio Bielsko.

POWIĄZANE

Źródła w Komisji Europejskiej wyraziły w poniedziałek zaniepokojenie domniemanym...

18-20 października 2017 r. w Serocku, obok Warszawy odbędzie się XV Forum Spółdz...

Od 25 sierpnia widzowie polskich stacji telewizyjnych mają okazję zobaczyć nową ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę