Advertisement

Największy ser góralski na świecie – ponownie w Żywcu!

28 lipca 2008
Paweł Pieczarka – znany muzyk i lider kapeli Pieczarki - i żywieccy bacowie  sprostali nie lada wyzwaniu - wytworzyli Największy Góralski Ser na świecie, który zostanie wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa! Pokaz rzemiosła odbył się w 26 lipca w Żywcu, pod patronatem merytorycznym Koalicji Marek Ziem Górskich. Honorowy patronat objęli Minister Rolnictwa
i Rozwoju Wsi oraz Marszałek Województwa Śląskiego, natomiast mecenasem imprezy było Muzeum Browaru Żywiec. Wszystko przy okazji OscypekFest 2008 w Żywcu, który ma za zadanie promować „Małą Ojczyznę” wraz z jej kulinarną schedą. Głównym sponsorem imprezy jest Grupa Żywiec S.A.

     
     


W obecności licznych mieszkańców oraz turystów, Żywieccy bacowie wytwarzali gigantyczny smakołyk przez blisko 8 godzin. Uroczysty pomiar i ogłoszenie Rekordu Guinnessa odbyły się
w trakcie niecodziennej, góralskiej biesiady. Góralski ser o powiększonych kształtach oscypka wymiarach 35 cm średnicy i 60 cm długości, ważący ponad ok. 15 kg trafi pod młotek na cele charytatywne podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 

„Jednym z powodów dla których organizujemy po raz kolejny OscypekFest jest uświadomienie wszystkim smakoszom trud, jaki wkładają bacowie w wytworzenie oscypków. Chcemy podtrzymywać tradycyjne wytwarzanie oscypka, gdyż boimy się, że w przyszłości określenie „Baca” może zniknąć z naszego słownictwa. W samym województwie śląskim jest ich 8. Nie chcemy do tego dopuścić” – mówi Paweł Pieczarka, gospodarz festiwalu. 

Większość baców, zarówno ci z województwa śląskiego jak i z Podhala, są w trakcie procesu uzyskiwania certyfikatu, uprawniającego do legalności produkcji oscypka, jako produktu o Chronionej Nazwie Pochodzenia, zarejestrowanego w Unii Europejskiego 

Dwudniowa impreza w Żywcu jest wypełniona wieloma atrakcjami zarówno dla amatorów uczty dla podniebienia, jak i koneserów muzyki. Na imprezie zagrali tacy artyści jak Trubadurzy, Gang Marcela, jak również Ivan Mladek ze swoim zespołem (Jozin z Bazin). 

OscypekFest 2008 to weekend poświęcony nie tylko promocji tego oryginalnego, góralskiego przysmaku ale także kultury Podhala i Żywiecczyzny. Oprawę medialną tego wydarzenia zapewnili Dziennik Zachodni, TVP Katowice, Wirtualna Polska i Radio Bielsko.

POWIĄZANE

3 miliony litrów serwatki na dobę, innowacyjne technologie i standardy farmaceut...

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piaskach została laureatem Krajowej Oceny Ser...

Jak podaje serwis clal w pierwszym kwartale 2017 roku Unia Europejska (UE 28) zw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę