Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Namawianie mleczarni

2 września 2003

Gmin i powiatów nie trzeba namawiać, by składały wnioski o dofinansowanie z funduszu SAPARD. Bardzo rzadko o dotacje na inwestycje w gospodarstwach rolnych starają się rolnicy. Firmy przetwórstwa artykułów rolnych trzeba wręcz namawiać do tego, by zdecydowały się na modernizację linii produkcyjnych.

Wojewoda małopolski powołał specjalny zespół, który będzie jeździł do firm, zwłaszcza mleczarni, by namówić je do korzystania z programu SAPARD. Urzędnicy mają uzmysłowić zarządom i członkom rad nadzorczych tych firm, że bez inwestycji i modernizacji mogą przestać istnieć, a tym samym wielu rolników straci możliwość dostaw mleka czy mięsa.

W Polsce na poprawę przetwórstwa rolnego przewidziano 900 mln zł, do tej pory zakłady złożyły wnioski na około 200 mln zł. W małopolskim oddziale Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa tylko 28 firm starało się o dotacje na modernizację zakładu zgodną z wymogami Unii Europejskiej, z 15 podpisano już umowy na ponad 9,5 mln zł. Do 29 września przyjmowane będą kolejne wnioski.

Do starań o pieniądze z SAPARD nie trzeba namawiać małopolskich samorządów, dla których jest to szansa na zmniejszenie kosztów budowy kanalizacji czy modernizacji dróg. W pierwszej edycji małopolskie gminy i powiaty złożyły aż 187 wniosków, pozytywnie oceniono 157 na łączną kwotę 114 mln zł. Do 15 września przyjmowane będą wnioski do kolejnej edycji - według wstępnych szacunków oddziału ARiMR w Krakowie do podziału może być około 80 mln zł, a wniosków o dotacje będzie najprawdopodobniej więcej niż poprzednio.

O pieniądze na inwestycje w gospodarstwach rolnych starało się 212 małopolskich rolników (wnioski są cały czas przyjmowane), 33 wnioski odrzucono, ze 143 rolnikami podpisano umowy na sumę blisko 6 mln zł.


POWIĄZANE

W dniach od 22 września do 19 października br. emitowana jest kampania telewizyj...

13 września hodowcy bydła mlecznego i osoby związane z branżą spotkali się w Gos...

Ruszyła kampania promująca świeże mleko z Piątnicy OSM Piątnica powraca z kampan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę