Nie chcą mleka w proszku

22 czerwca 2004

Mleczarnie, które spełniają wymogi Unii Europejskiej nie chcą skupować półproduktów, np. mleka w proszku od tych, które dostały okresy przejściowe. To oznacza zerwanie wieloletnich umów i chaos na rynku.

Podobny problem mają gospodarstwa dostarczające mleko. Rolnicy skarżą się, że mleczarnie nie chcą skupować mleka gorszej jakości. A jeśli taki zakład się znajdzie, płaci mniej niż za dostawę mleka o europejskich parametrach jakości. Dlatego liczba rolników, którzy nie dostosowali się do unijnych norm szybko topnieje.

Aby jednak nie zmniejszać dochodu rolników, a zwiększyć przychód zakładów, polskie mleczarnie wystąpiły do Głównego Lekarza Weterynarii z prośbą, aby produkcja mleka w proszku przeznaczonego na paszę i tego konsumpcyjnego mogła odbywać się na tych samych taśmach. - Nie ma zagrożeń dla produkcji bezpiecznej żywności w zakładach unijnych jeśli np. raz w tygodniu miałyby decyzje lekarza powiatowego, czy nawet głównego na to, żeby na tej samej linii produkować mleko w proszku przeznaczane na cele paszowe z zakładów nie unijnych. - mówi Waldemar Broś z Krajowego Związu Spółdzielni Mleczarskich.

Jednak lekarz weterynarii uważa, że to nie jest dobry pomysł. - Ja znam tylko problemy związane z produkcją karmy z mleka w proszku, ale z wykorzystaniem jej w żywieniu zwierząt, głównie kotów - tam są dodatkowe preparaty dodawane do tego mleka, które nie mogą być wykorzystywane w produkcji mleka dla ludzi - mówi Piotr Kołodziej- Główny lekarz Weterynarii

Przedstawiciele Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich nie odstąpią od próśb. Ponieważ ich zdaniem to jedyne rozwiązanie, aby poradzić sobie z nadwyżką wyrobów mlecznych na rynku.


POWIĄZANE

W przeciągu ostatnich dwóch lat Laktopol powiększył ilość skupionego mleka o pon...

W 2019 roku Mlekpol wyeksportował 30% swojej produkcji. Ważnym odbiorcą naszych ...

Coraz więcej firm zajmujących się przetwórstwem mleka decyduje się na wprowadzen...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę