Adama_artemisgoltix_15.02-30.03
Adama_poleposition_15.03_30.04

Nowe produkty mleczarskie

9 listopada 2004

Na odbywających się w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki targach „Mleko – Expo 2004” zaprezentowano po raz pierwszy nową grupę produktów mleczarskich OMI – 3. W skład grupy wchodzą serki, jogurty i desery jogurtowe.

Grupa produktów OMI – 3 powstała w wyniku współpracy przodujących na polskim rynku mleczarskim firm: Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Ostrołęce, Okręgowej Spółdzielni mleczarskiej w Siedlcach, Spółdzielni Mleczarskiej „SPOMLEK” z Radzynia Podlaskiego oraz naukowców z Instytutu Mleczarstwa w Warszawie.
Nowością w produktach OMI – 3 jest to, że są one wzbogacone Wielonienasyconymi Niezbędnymi Kwasami Tłuszczowymi omega – 3 (WNKT omega – 3).

Jak zapewniał podczas konferencji prasowej prof. Julian Gaweł z Instytutu Mleczarstwa WNKT omega – 3 mają wręcz zbawienne działanie dla naszego zdrowia, zwłaszcza jeśli chodzi o zapobieganie chorobom cywilizacyjnym.
Spożywanie produktów wzbogaconych WNKT omega – 3 zalecane jest szczególnie kobietom w ciąży i karmiącym piersią oraz dzieciom i młodzieży. WNKT omega – 3 pozytywnie wpływa na rozwój centralnego układu nerwowego a także zapobiega problemom emocjonalnym np. nadpobudliwości.

Serki, jogurty oraz desery jogurtowe opatrzone znakiem OMI – 3 powinny być dostępne w sklepach całej Polski w przeciągu ok. 6 miesięcy. Więcej szczegółów na temat produktów OMI – 3 – jak się domyślamy – podano na popołudniowej konferencji prasowej w siedzibie Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich.
Niestety, ku naszemu zdziwieniu na konferencję wpuszczono tylko „wybranych”. Pozostali dziennikarze zostali stanowczo i zdecydowanie odprawieni spod drzwi. Pierwszy Portal Rolny w grupie „wybranych” się nie znalazł.
Zapewniamy jednak, że pomimo „zapory informacyjnej” ustawionej przez KZSM o nowych produktach mleczarskich ze znakiem OMI – 3, będziemy informować i to z co najmniej dwóch powodów: po pierwsze dlatego, że są one zdrowe i po drugie dlatego, że są smaczne (próbowaliśmy).


POWIĄZANE

Żywność GMO postrzegana jest jako żywność szkodliwa i wywołująca skutki uboczne....

Zakłady mleczarskie monitorowane w ramach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Infor...

Raport Smart Protein sfinansowany ze środków unijnych wiele mówi na temat kondyc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę