Adama_artemisgoltix_15.02-30.03
Adama_poleposition_15.03_30.04

Picie mleka to dobra i mądra inwestycja w przyszłe zdrowie

29 sierpnia 2007
Od września 2007 roku uczniowie podstawówek będą mogli bezpłatnie pić w szkołach białe mleko, zaś za mleczka smakowe dopłata będzie dużo niższa niż dotychczas. To milowy krok w kierunku  poprawy zdrowia naszych dzieci – mówią specjaliści.

Możliwość bezpłatnego dostarczania mleka do szkół jest następstwem decyzji Senatu RP, który bez poprawek przyjął ustawę o zmianie ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych oraz niektórych innych ustaw, zawierających m.in. zapisy o dopłatach do mleka w szkole.

Szkoła to miejsce, gdzie dzieci spędzają ogromnie dużo czasu – uczą się, bawią, tutaj także kształtują się ich nawyki żywieniowe, które później będą procentować w dorosłym życiu. Dlatego ważne jest, by zwyczaj picia mleka był kształtowany już od wczesnego dzieciństwa.

Mleko jest najlepiej przyswajalnym, najłatwiejszym i najbardziej powszechnym dostępem źródła wapnia, ale również zawiera wysokowartościowe białka, o wiele bardziej przyswajalne niż białka roślinne, łatwo przyswajalne tłuszcze, witaminy: A, B2, D, E i K oraz ważne związki mineralne. Eksperci ds. żywienia biją na alarm: dzieci piją coraz mniej mleka, a ich dzienne spożycie wapnia - czynnika decydującego o prawidłowym rozwoju struktury kostnej –  nie przekracza 50% zalecanej normy.  99% wapnia w organizmie człowieka zmagazynowanych jest w zębach i kościach, z tym że gromadzi się on do ok. 30 roku życia, 50% całości magazynowane jest przez pierwszych 10 lat życia dziecka, 40% do 20 roku życia, a tylko 10% przez następne 10 lat. Przyswajanie niewystarczającej ilości wapnia w dzieciństwie powoduje w wieku dojrzałym m.in. zwiększoną podatność na choroby kości, szczególnie osteoporozę. Wapń uczestniczy w zachowaniu prawidłowego ciśnienia krwi, dzięki czemu zapobiega nadciśnieniu tętniczemu. Ponadto stwierdzono, że choroby serca i cukrzyca mogą mieć związek z zaburzeniami w metabolizmie wapnia.

Rada Promocji Zdrowego Żywienia Człowieka przypomina, że w Piramidzie Zdrowego Żywienia oraz w „Złotej Karcie Prawidłowego Żywienia” zaleca się codzienne spożywanie minimum dwóch szklanek mleka oraz jego przetworów. Należy pić mleko nie tylko na śniadanie, ale także w ciągu dnia jako napój gaszący pragnienie.

Obowiązkiem każdego z nas jest udział w kształtowaniu świadomości dobrych nawyków żywieniowych i zdrowia młodych Polaków, dlatego zwracamy się do Państwa z prośbą o wzięcie udziału w tej akcji i zachęcanie dzieci do picia mleka. Wszystkie nasze spółki i odziały są przygotowane do tego, aby dostarczać mleko do przedszkoli, szkół podstawowych, średnich, gimnazjów oraz innych placówek oświatowych.

Aby poszerzyć zakres programu „Szklanka mleka” o działania promocyjne i edukacyjne MLEKOVITA  zdecydowała się przystąpić do programu „Mleko z klasą”.

Szkoły, do których będzie dostarczane mleko w opakowaniach z logo „Mleko z klasą” od nowego roku szkolnego będą mogły wziąć udział w wielu konkursach z nagrodami.Informacje o programie „Mleko z klasą” dostępne są na stronie internetowej www.mlekozklasa.pl

 MLEKOVITA oferuje atrakcyjne i wygodne dla dzieci:

-   mleka bez dodatków smakowych UHT 200 ml 1,5 % tł. ze słomką
-   mleczka smakowe UHT 200 ml ze słomką

Produkt nie wymaga gotowania przed spożyciem ani przechowywania w lodówce, zachowuje sześciomiesięczny termin przydatności do spożycia w temperaturze do 25oC.

POWIĄZANE

Bezpłatny projekt pt. „Dzieciaki Mleczaki” sfinansowany ze środków Funduszu Prom...

Raport Smart Protein sfinansowany ze środków unijnych wiele mówi na temat kondyc...

Fonterra poinformowała, że otrzymała zgodę organów antymonopolowych na sprzedaż ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę