Picie mleka to dobra i mądra inwestycja w przyszłe zdrowie

29 sierpnia 2007
Od września 2007 roku uczniowie podstawówek będą mogli bezpłatnie pić w szkołach białe mleko, zaś za mleczka smakowe dopłata będzie dużo niższa niż dotychczas. To milowy krok w kierunku  poprawy zdrowia naszych dzieci – mówią specjaliści.

Możliwość bezpłatnego dostarczania mleka do szkół jest następstwem decyzji Senatu RP, który bez poprawek przyjął ustawę o zmianie ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych oraz niektórych innych ustaw, zawierających m.in. zapisy o dopłatach do mleka w szkole.

Szkoła to miejsce, gdzie dzieci spędzają ogromnie dużo czasu – uczą się, bawią, tutaj także kształtują się ich nawyki żywieniowe, które później będą procentować w dorosłym życiu. Dlatego ważne jest, by zwyczaj picia mleka był kształtowany już od wczesnego dzieciństwa.

Mleko jest najlepiej przyswajalnym, najłatwiejszym i najbardziej powszechnym dostępem źródła wapnia, ale również zawiera wysokowartościowe białka, o wiele bardziej przyswajalne niż białka roślinne, łatwo przyswajalne tłuszcze, witaminy: A, B2, D, E i K oraz ważne związki mineralne. Eksperci ds. żywienia biją na alarm: dzieci piją coraz mniej mleka, a ich dzienne spożycie wapnia - czynnika decydującego o prawidłowym rozwoju struktury kostnej –  nie przekracza 50% zalecanej normy.  99% wapnia w organizmie człowieka zmagazynowanych jest w zębach i kościach, z tym że gromadzi się on do ok. 30 roku życia, 50% całości magazynowane jest przez pierwszych 10 lat życia dziecka, 40% do 20 roku życia, a tylko 10% przez następne 10 lat. Przyswajanie niewystarczającej ilości wapnia w dzieciństwie powoduje w wieku dojrzałym m.in. zwiększoną podatność na choroby kości, szczególnie osteoporozę. Wapń uczestniczy w zachowaniu prawidłowego ciśnienia krwi, dzięki czemu zapobiega nadciśnieniu tętniczemu. Ponadto stwierdzono, że choroby serca i cukrzyca mogą mieć związek z zaburzeniami w metabolizmie wapnia.

Rada Promocji Zdrowego Żywienia Człowieka przypomina, że w Piramidzie Zdrowego Żywienia oraz w „Złotej Karcie Prawidłowego Żywienia” zaleca się codzienne spożywanie minimum dwóch szklanek mleka oraz jego przetworów. Należy pić mleko nie tylko na śniadanie, ale także w ciągu dnia jako napój gaszący pragnienie.

Obowiązkiem każdego z nas jest udział w kształtowaniu świadomości dobrych nawyków żywieniowych i zdrowia młodych Polaków, dlatego zwracamy się do Państwa z prośbą o wzięcie udziału w tej akcji i zachęcanie dzieci do picia mleka. Wszystkie nasze spółki i odziały są przygotowane do tego, aby dostarczać mleko do przedszkoli, szkół podstawowych, średnich, gimnazjów oraz innych placówek oświatowych.

Aby poszerzyć zakres programu „Szklanka mleka” o działania promocyjne i edukacyjne MLEKOVITA  zdecydowała się przystąpić do programu „Mleko z klasą”.

Szkoły, do których będzie dostarczane mleko w opakowaniach z logo „Mleko z klasą” od nowego roku szkolnego będą mogły wziąć udział w wielu konkursach z nagrodami.Informacje o programie „Mleko z klasą” dostępne są na stronie internetowej www.mlekozklasa.pl

 MLEKOVITA oferuje atrakcyjne i wygodne dla dzieci:

-   mleka bez dodatków smakowych UHT 200 ml 1,5 % tł. ze słomką
-   mleczka smakowe UHT 200 ml ze słomką

Produkt nie wymaga gotowania przed spożyciem ani przechowywania w lodówce, zachowuje sześciomiesięczny termin przydatności do spożycia w temperaturze do 25oC.

POWIĄZANE

Mlekovita, firma o długoletniej tradycji i ugruntowanej pozycji nie tylko na ryn...

Braki w dostawie prądu i gazu spowodują miliardowe straty w sektorze mleczarskim...

19. Międzynarodowe Forum Spółdzielczości Mleczarskiej to najważniejsze wydarzeni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę