informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Pomyśl o limicie!

30 października 2003

Jeszcze tylko dziś i jutro Agencja Rynku Rolnego czeka na wnioski od rolników o przyznanie indywidualnej kwoty mlecznej. W woj. kujawsko- pomorskim wnioski do tej pory złożyło 15,5 tys. dostawców hurtowych i 1230 dostawców bezpośrednich.

W roku referencyjnym mleko odstawiało do mleczarni ok. 19 tys. rolników z woj. kujawsko-pomorskiego. Od końca roku referencyjnego (koniec marca br.) ubyło ponad 3 tys. producentów mleka. Rolnicy, którzy zlikwidowali obory, mieli prawo złożyć w ARR wniosek o przyznanie kwoty mlecznej, ale większość z tej grupy nie zrobiła tego. Szkoda, bo limit przyznany gospodarstwu zwiększa jego wartość, może być sprzedany lub wydzierżawiony. 

Spodziewamy się 16 tysięcy wniosków od rolników o przyznanie indywidualnej kwoty mlecznej dla dostawcy hurtowego - mówi Edyta Zakrzewska, dyr. bydgoskiego oddziału ARR. Do wczoraj wnioski złożyło 15,5 tys. rolników, a więc jeszcze co najmniej pół tysiąca powinno w ciągu najbliższych dwóch dni załatwić formalności.

Wniosek o przyznanie najwyższej kwoty mlecznej złożyła spółka z gm. Kruszwica, dzierżawiąca od Agencji Nieruchomości Rolnych kilka gospodarstw. Spółka wykazała się produkcją 10,5 mln kg mleka rocznie, a wystąpiła o przyznanie limitu w wysokości 14,5 mln kg. Dla porównania - największy wniosek w "mlecznym zagłębiu" - na Podlasiu - opiewał na 2,5 mln kg.

W bydgoskim oddziale agencji szacowano, że mamy w regionie ok. tysiąca dostawców bezpośrednich (rolników, którzy sprzedają mleko i wyroby mleczne prosto z gospodarstwa). Okazało się, że już 1230 rolników z tej grupy złożyło w ARR wnioski o przyznanie indywidualnej kwoty mlecznej dla bezpośredniego. Być może będzie ich ok. 1800. Dla tej grupy termin składania wniosków mija z końcem listopada.

Rolnicy, którzy nie zdążą złożyć wniosków i nie otrzymają kwoty mlecznej, nie będą mogli wprowadzić mleka ze swojego gospodarstwa do obrotu.


POWIĄZANE

Jako społeczeństwo rozwijające się dopiero od niedawna poczuliśmy konieczność db...

GMO (organizmy modyfikowane genetycznie) - powstają sztucznie na skutek wprowadz...

Celem standardu Polskiej Izby Mleka  (PIM) „Bez GMO”  jest promocja najlepszych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę