Producenci mleka ukarani

3 sierpnia 2006

Prawie 89 mln euro kary będą musieli zapłacić polscy rolnicy w związku z przekroczeniem przez nasz kraj przyznanych kwot produkcji mleka - poinformowała Agencja Rynku Rolnego.

Informacje nie są zaskoczeniem. O tym, że tak się stanie, pisaliśmy już kilka tygodni temu w "Rz". Z danych agencji wynika, że nasi rolnicy wyprodukowali 287 mln kg mleka więcej, niż wynoszą przyznane Polsce kwoty (łączna produkcja wyniosła 9 mld kg). Tym samym dołączyliśmy do państw UE, które płacą największe kary za nadprodukcję mleka. Wyprzedzają nas tylko Niemcy i Włosi (po 290 mln kg za dużo).

"Hiszpania przekroczy swój limit produkcji o 67 mln kg, Belgia o 27, Irlandia i Portugalia o 26 mln kg, zaś Czechy o 20 mln kg. Najmniejsze przekroczenia w produkcji zanotowały Dania i Luksemburg - po 2 mln kg" - poinformował w komunikacie Radosław Iwański, rzecznik Agencji Rynku Rolnego. W całej Unii Europejskiej w roku kwotowym 2005/2006 nadprodukcja mleka przekroczy miliard kilogramów.

"Opłata dla indywidualnego producenta wyniesie 55,75 złotych za 100 kg przekroczenia" - napisała ARR. Dostawcy wpłacili już wcześniej zaliczkę w wysokości 20 gr za kilogram wyprodukowanego powyżej limitu mleka. O tę kwotę została też pomniejszona ostateczna kara. Może być ona jeszcze niższa. Opłaty wyrównawcze zostaną jeszcze raz skorygowane w dół. Ostateczna nadprodukcja ma być skorygowana o prawie 90 mln kg mleka dostaw bezpośrednich, których Polska nie wykorzystała. Potrzebne jest do tego jednak odpowiednie rozporządzenie Komisji Europejskiej. Jak podkreśla rzecznik ARR Radosław Iwański, rolnicy otrzymają z powrotem nadpłacone pieniądze.

W ubiegłym roku kwoty dostaw mlecznych przekroczyli rolnicy z dziewięciu państw UE. Zapłacili kary w wysokości 364 mln euro. Rok wcześniej, w sezonie 2003/2004, karne opłaty dla całej Unii wyniosły 388 mln euro.


POWIĄZANE

List intencyjny podpisany między spółkami obejmuje kwestie dostaw skroplonego ga...

Wczoraj odbyła się aukcja produktów mlecznych na platformie aukcyjnej Global Dai...

Według Głównego Urzędu Statystycznego cena skupu mleka w październiku 2018 r. wy...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę