aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Prognozy niższe, ceny wyższe

15 października 2003

Prognozy co do skupu mleka niestety nie są już tak optymistyczne jak po I kwartale br. Wtedy odnotowano dynamikę wzrostu skupu surowca na poziomie 7% w stosunku do okresu sprzed roku, dlatego eksperci spodziewali się za 2003 rok nawet 7,5 mld litrów skupionego mleka. To byłoby o 300 milionów litrów więcej niż rok wcześniej.

Ponieważ dynamika skupu spadła do 1%, musiano dokonać korekty tych prognoz i teraz ocenia się, że skup będzie większy najwyżej o 100 mln litrów. 
Ogólnie jednak sytuacja w mleczarstwie nie jest zła; ceny mleka w skupie rosną, drożeje też masło, ser twarogowy i sery twarde. Kilogram masła latem kosztował 7-8 zł, teraz trzeba zapłacić nawet o 3 zł więcej. 

Zdaniem Waldemara Brosia z Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich taka tendencja powinna się utrzymać i możemy się spodziewać dalszych podwyżek cen tych towarów. Nieznacznie staniały jedynie śmietana, kefir i jogurt.

Ceny zbytu mleka w proszku w 2003 r. ($/t): 

- na początku roku - 1400; 

- od maja do września - ok. 1800; 

- teraz - 1600 -1700. 

Na początku tego roku mleko w proszku było tanie, dopiero późną wiosną, kiedy były dopłaty rzędu 180 dolarów za tonę do partii 34 tys. ton wysyłanego surowca - ceny znacznie wzrosły. Teraz ponownie widoczny jest spadek. 

Ceny masła na eksport ($/kg): 

- w 2002 r. - 1,30; 

- w 2003 r. - 2,10. 

W ubiegłym roku większość masła ekstra w blokach na eksport pochodziła z zapasów Agencji Rynku Rolnego, cena była bardzo niska. Teraz masło wysyłamy w 97% do krajów Unii Europejskiej i to po znacznie wyższej cenie. Towar pochodzi już z bieżącej produkcji.


POWIĄZANE

Sekretariat Prezesa Zarządu ZPPM, Pana Marcina Hydzika,  przesyłał do Pierwszego...

- Polskie mleczarnie zaczynają już zmniejszać gramaturę opakowań - ich tarę - za...

W terminie 19-23 lutego 2024 r., członków Polskiej Izby Mleka tj.  Spółdzielczą ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę