CTR_80917

Rekordowy eksport i skup MLEKOVITY

11 stycznia 2005

W 2004 roku Spółdzielnia Mleczarska MLEKOVITA zanotowała rekordowo wysokie przychody i przerób mleka – wynika ze wstępnych wyników finansowych największej mleczarskiej grupy kapitałowej w Polsce.

Pod względem przerobu mleka MLEKOVITA zajmuje pierwsze miejsce w kraju. W roku 2004 MLEKOVITA przerobiła 601 mln litrów mleka (98% w klasie ekstra). Oznacza to wzrost o 13,5 % w stosunku do roku ubiegłego.

Przychody grupy MLEKOVITA za rok ubiegły wyniosą 1100 mln zł i są większe o około 36 % niż przed rokiem. Szacowany zysk kształtuje się na poziomie 30 mln zł i w porównaniu z 2003 rokiem jest wyższy o 18 mln zł.

W 2004 Spółdzielnia zanotowała dynamiczny wzrost eksportu, głównie z powodu zwiększonej sprzedaży na rynku Unii Europejskiej. Już niemal 40 proc. produkowanych przez MLEKOVITĘ wyrobów trafia na eksport.

W 2004 roku SM MLEKOVITA zrealizowała wiele inwestycji. Najważniejsze z nich to rozpoczęta budowa nowego magazynu logistycznego z częścią produkcyjną i nowa linia do produkcji serów twardych dojrzewających. W styczniu 2004 r. , po kilku latach osobnego funkcjonowania systemów, MLEKOVITA uzyskała certyfikat zintegrowanych systemów zarządzania HACCP, ISO oraz ISO 14001.

W 2004 roku MLEKOVITA wprowadziła wiele nowych marek, poszerzając swój asortyment m.in. o:

  • „Orangevita” mleko z sokiem pomarańczowym,
  • „Masvit” lekki duet masła i margaryny,
  • „Twarożek sernikowy Hanusi”.

- To był kolejny rok, w którym w każdej dziedzinie działalności zanotowaliśmy wzrost – podsumowuje Dariusz Sapiński, prezes SM MLEKOVITA. – Te wyniki są potwierdzeniem wizji rozwoju, którą realizujemy. Na ten rok zaplanowaliśmy wiele inwestycji i rozszerzanie rynków zbytu, aby rozwijać firmę i wzmacniać jej pozycję rynkową.

SM MLEKOVITA jest największą mleczarską grupą kapitałową w Polsce. Grupę MLEKOVITA tworzą obecnie następujące zakłady, zajmujące się przetwórstwem i dystrybucją wyrobów mleczarskich: macierzysty w Wysokiem Mazowieckiem, a także w Bielsku Podlaskim, Morągu, Pieniężnie, Chrzanowie, Kluczborku, Zakopanem, Kowalewie Pomorskim.

Z roku na rok firma osiąga coraz lepsze wyniki. W roku 2003 przerób mleka wyniósł 530 mln litrów, co dało MLEKOVICIE pierwsze miejsce w kraju. Przychody MLEKOVITY w 2003 r. wyniosły 811 mln zł, a zysk netto 12 mln zł. Obecnie Spółdzielnia zatrudnia ponad 1350 pracowników.

MLEKOVITA produkuje zgodnie w wymogami ISO 9001 i ISO 14001 oraz systemem HACCP. W swoim asortymencie ma obecnie ponad 200 wyrobów, w tym m.in. mleko UHT w różnych opakowaniach, kilkanaście gatunków serów żółtych, topionych i homogenizowanych, twarożków, miksów maślanych, masła, margaryny, śmietany, jogurtów, kefirów i maślanek. MLEKOVITA jest także jedynym w Polsce producentem bezwodnego tłuszczu mlecznego oraz serów typu Feta w kartoniku, jak również jedynym na Podlasiu producentem lodów na skalę przemysłową.

Marka „MLEKOVITA” jest najdroższą marką na Podlasiu. W opublikowanym w grudniu 2004r. rankingu dwutygodnika AgroTrendy uznana została za niekwestionowanego lidera eksportu w Polsce. Również w listopadzie tego roku SM "Mlekovita" w ogłoszonym przez dziennik "Puls Biznesu" rankingu zdobyła tytuł "Filar Polskiej Gospodarki". W listopadzie Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich uznał MLEKOVITĘ za Najlepszą Spółdzielnię Mleczarską w kraju i tytuł Największego Eksportera. Dariusz Sapiński, prezes SM MLEKOVITA otrzymał tytuł Menadżera Roku przyznany przez redakcję „Rynków Zagranicznych”.


POWIĄZANE

Od końca września br. obserwowany jest powolny spadek cen masła w kraju i na ryn...

Jedząc kanapkę z kremowymi serami topionymi, konsumenci coraz częściej zastanawi...

Kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa (CETA) to najbardziej ambitne i postępowe...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę