Rekordowy eksport i skup MLEKOVITY

11 stycznia 2005

W 2004 roku Spółdzielnia Mleczarska MLEKOVITA zanotowała rekordowo wysokie przychody i przerób mleka – wynika ze wstępnych wyników finansowych największej mleczarskiej grupy kapitałowej w Polsce.

Pod względem przerobu mleka MLEKOVITA zajmuje pierwsze miejsce w kraju. W roku 2004 MLEKOVITA przerobiła 601 mln litrów mleka (98% w klasie ekstra). Oznacza to wzrost o 13,5 % w stosunku do roku ubiegłego.

Przychody grupy MLEKOVITA za rok ubiegły wyniosą 1100 mln zł i są większe o około 36 % niż przed rokiem. Szacowany zysk kształtuje się na poziomie 30 mln zł i w porównaniu z 2003 rokiem jest wyższy o 18 mln zł.

W 2004 Spółdzielnia zanotowała dynamiczny wzrost eksportu, głównie z powodu zwiększonej sprzedaży na rynku Unii Europejskiej. Już niemal 40 proc. produkowanych przez MLEKOVITĘ wyrobów trafia na eksport.

W 2004 roku SM MLEKOVITA zrealizowała wiele inwestycji. Najważniejsze z nich to rozpoczęta budowa nowego magazynu logistycznego z częścią produkcyjną i nowa linia do produkcji serów twardych dojrzewających. W styczniu 2004 r. , po kilku latach osobnego funkcjonowania systemów, MLEKOVITA uzyskała certyfikat zintegrowanych systemów zarządzania HACCP, ISO oraz ISO 14001.

W 2004 roku MLEKOVITA wprowadziła wiele nowych marek, poszerzając swój asortyment m.in. o:

  • „Orangevita” mleko z sokiem pomarańczowym,
  • „Masvit” lekki duet masła i margaryny,
  • „Twarożek sernikowy Hanusi”.

- To był kolejny rok, w którym w każdej dziedzinie działalności zanotowaliśmy wzrost – podsumowuje Dariusz Sapiński, prezes SM MLEKOVITA. – Te wyniki są potwierdzeniem wizji rozwoju, którą realizujemy. Na ten rok zaplanowaliśmy wiele inwestycji i rozszerzanie rynków zbytu, aby rozwijać firmę i wzmacniać jej pozycję rynkową.

SM MLEKOVITA jest największą mleczarską grupą kapitałową w Polsce. Grupę MLEKOVITA tworzą obecnie następujące zakłady, zajmujące się przetwórstwem i dystrybucją wyrobów mleczarskich: macierzysty w Wysokiem Mazowieckiem, a także w Bielsku Podlaskim, Morągu, Pieniężnie, Chrzanowie, Kluczborku, Zakopanem, Kowalewie Pomorskim.

Z roku na rok firma osiąga coraz lepsze wyniki. W roku 2003 przerób mleka wyniósł 530 mln litrów, co dało MLEKOVICIE pierwsze miejsce w kraju. Przychody MLEKOVITY w 2003 r. wyniosły 811 mln zł, a zysk netto 12 mln zł. Obecnie Spółdzielnia zatrudnia ponad 1350 pracowników.

MLEKOVITA produkuje zgodnie w wymogami ISO 9001 i ISO 14001 oraz systemem HACCP. W swoim asortymencie ma obecnie ponad 200 wyrobów, w tym m.in. mleko UHT w różnych opakowaniach, kilkanaście gatunków serów żółtych, topionych i homogenizowanych, twarożków, miksów maślanych, masła, margaryny, śmietany, jogurtów, kefirów i maślanek. MLEKOVITA jest także jedynym w Polsce producentem bezwodnego tłuszczu mlecznego oraz serów typu Feta w kartoniku, jak również jedynym na Podlasiu producentem lodów na skalę przemysłową.

Marka „MLEKOVITA” jest najdroższą marką na Podlasiu. W opublikowanym w grudniu 2004r. rankingu dwutygodnika AgroTrendy uznana została za niekwestionowanego lidera eksportu w Polsce. Również w listopadzie tego roku SM "Mlekovita" w ogłoszonym przez dziennik "Puls Biznesu" rankingu zdobyła tytuł "Filar Polskiej Gospodarki". W listopadzie Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich uznał MLEKOVITĘ za Najlepszą Spółdzielnię Mleczarską w kraju i tytuł Największego Eksportera. Dariusz Sapiński, prezes SM MLEKOVITA otrzymał tytuł Menadżera Roku przyznany przez redakcję „Rynków Zagranicznych”.


POWIĄZANE

Linia monieckich serów plastrowanych to gwarancja nie tylko wspaniałego smaku, a...

Według najnowszych, opublikowanych 2.06.2017 r., danych GUS o konsumpcji żywnośc...

Producent z Grajewa zaskakuje konsumentów. Jak się okazuje firmą ukrywającą się ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę