Rodzinna hodowla bydła mlecznego

27 maja 2004

Bracia Roman z Miłomłyna mają razem prawie trzysta krów, chociaż każdy pracuje na własny rachunek. Prześcigają się w produkcji mleka już od wielu lat.

- U nas w grę wchodzi tylko zdrowa konkurencja - mówi pan Jan. - Nie ma mowy o współzawodnictwie, czy zawiści, chociaż zajmujemy się tą samą branżą. - Wymieniamy doświadczenia i spostrzeżenia, pomagamy sobie - wtrąca pan Ryszard.

O wyborze rodzaju hodowli zdecydowała tradycja rodzinna. Zarówno ojciec jak i dziadek zajmowali się hodowlą bydła. Tak więc bracia wychowywali się w mlecznym gospodarstwie. - Złapałem bakcyla podobnie jak reszta rodzeństwa - dodaje pan Jan.

- Nie zdecydowałbym się na inny rodzaj produkcji. Nie wyobrażam sobie hodować np. trzody chlewnej - mówi pan Wiesław.

Jan Roman ma 86 sztuk bydła. Średnia wydajność od jednej krowy to ponad 7 tysięcy litrów rocznie. - To taka średnia holenderska.

Pozostali bracia osiągnęli podobną wydajność. Mimo że wszyscy należą do czołówki największych producentów mleka w regionie, żaden nigdy nie wystawiał zwierząt na wystawach, ani nie brał udziału w konkursach. - Wolimy pozostać w cieniu innych dużych hodowców z regionu - decyduje pan Jan.

Bez kokosów, ale z sentymentem
Jak twierdzi Wiesław Roman, produkcja mleka kokosów nie przynosi, ale nie przynosi strat. - Myślę, że z czasem będzie bardziej opłacalna. Wierzę w Unię i jestem pewny, że rolnikom będzie się żyło lepiej.

- Co prawda jestem najmniejszym rolnikiem wśród braci, bo mam tylko trzydzieści krów, na dodatek moja obora czeka na modernizację, jednak nie patrzę z zawiścią na rodzeństwo - mówi pan Ryszard. - Oni inwestycje mają za sobą, na mnie dopiero czekają.

A następne pokolenie? Czy tak samo przejmą schedę po rodzicach i zajmą się produkcją mleka?
- Jest jeszcze za wcześnie. Nasze dzieci są za młode, na razie się nie zdecydowały - mówi pan Wiesław.

- Zresztą, jeśli hodowla krów przestanie być dochodowa, to lepiej jak zajmą się czymś bardziej opłacalnym - dodaje pan Jan.


POWIĄZANE

Według najnowszych, opublikowanych 2.06.2017 r., danych GUS o konsumpcji żywnośc...

Producent z Grajewa zaskakuje konsumentów. Jak się okazuje firmą ukrywającą się ...

Mlekovita nieustannie pracuje na umocnieniem swojej pozycji zarówno na rynku kra...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę