CTR_80917

Rodzinna hodowla bydła mlecznego

27 maja 2004

Bracia Roman z Miłomłyna mają razem prawie trzysta krów, chociaż każdy pracuje na własny rachunek. Prześcigają się w produkcji mleka już od wielu lat.

- U nas w grę wchodzi tylko zdrowa konkurencja - mówi pan Jan. - Nie ma mowy o współzawodnictwie, czy zawiści, chociaż zajmujemy się tą samą branżą. - Wymieniamy doświadczenia i spostrzeżenia, pomagamy sobie - wtrąca pan Ryszard.

O wyborze rodzaju hodowli zdecydowała tradycja rodzinna. Zarówno ojciec jak i dziadek zajmowali się hodowlą bydła. Tak więc bracia wychowywali się w mlecznym gospodarstwie. - Złapałem bakcyla podobnie jak reszta rodzeństwa - dodaje pan Jan.

- Nie zdecydowałbym się na inny rodzaj produkcji. Nie wyobrażam sobie hodować np. trzody chlewnej - mówi pan Wiesław.

Jan Roman ma 86 sztuk bydła. Średnia wydajność od jednej krowy to ponad 7 tysięcy litrów rocznie. - To taka średnia holenderska.

Pozostali bracia osiągnęli podobną wydajność. Mimo że wszyscy należą do czołówki największych producentów mleka w regionie, żaden nigdy nie wystawiał zwierząt na wystawach, ani nie brał udziału w konkursach. - Wolimy pozostać w cieniu innych dużych hodowców z regionu - decyduje pan Jan.

Bez kokosów, ale z sentymentem
Jak twierdzi Wiesław Roman, produkcja mleka kokosów nie przynosi, ale nie przynosi strat. - Myślę, że z czasem będzie bardziej opłacalna. Wierzę w Unię i jestem pewny, że rolnikom będzie się żyło lepiej.

- Co prawda jestem najmniejszym rolnikiem wśród braci, bo mam tylko trzydzieści krów, na dodatek moja obora czeka na modernizację, jednak nie patrzę z zawiścią na rodzeństwo - mówi pan Ryszard. - Oni inwestycje mają za sobą, na mnie dopiero czekają.

A następne pokolenie? Czy tak samo przejmą schedę po rodzicach i zajmą się produkcją mleka?
- Jest jeszcze za wcześnie. Nasze dzieci są za młode, na razie się nie zdecydowały - mówi pan Wiesław.

- Zresztą, jeśli hodowla krów przestanie być dochodowa, to lepiej jak zajmą się czymś bardziej opłacalnym - dodaje pan Jan.


POWIĄZANE

Od końca września br. obserwowany jest powolny spadek cen masła w kraju i na ryn...

Jedząc kanapkę z kremowymi serami topionymi, konsumenci coraz częściej zastanawi...

Kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa (CETA) to najbardziej ambitne i postępowe...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę