EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Rozmowy w Moskwie o eksporcie polskich wyrobów mleczarskich

15 lutego 2005

Podczas rozpoczynającej się w poniedziałek oficjalnej wizyty w Moskwie europejski komisarz ds. zdrowia i ochrony konsumentów Markos Kyprianu prawdopodobnie poruszy kwestię barier w eksporcie polskich wyrobów mleczarskich do Rosji - poinformował PAP rzecznik komisarza Philip Tod.

"Głównym tematem rozmów będą sprawy certyfikatów fitosanitarnych, ale prawdopodobnie komisarz poruszy ten temat podczas rozmów ze stroną rosyjską" - powiedział Tod. "Jesteśmy dobrze poinformowani przez polską stronę w tej sprawie" - dodał.

We wtorek Kyprianu spotka się z rosyjskim ministrem rolnictwa Aleksiejem Gordiejewem i szefem rosyjskich służb weterynaryjnych i fitosanitarnych Siergiejem Dankwertem.

"Komisarz przekaże swoje poparcie polityczne w toczących się negocjacjach z rosyjskimi służbami fitosanitarnymi. Będzie rozmawiał o potrzebie ujednolicenia certyfikatów fitosanitarnych dla wszystkich unijnych eksporterów roślin od 1 kwietnia oraz o rosyjskim zakazie importu tych produktów z kilku krajów członkowskich UE" - poinformowała Komisja w komunikacie. Wtedy też będzie miał okazję porozmawiać o problemach z polskim eksportem wyrobów mleczarskich.

Kyprianu spotka się także z rosyjskim ministrem zdrowia Michaiłem Zurabowem, aby przedyskutować współpracę i wymianę doświadczeń w kwestii zagrożeń zdrowia publicznego, w szczególności AIDS. Kyprianu jest pierwszym z nowych komisarzy, który odwiedzi Moskwę.

Podczas wizyty w Brukseli pod koniec stycznia minister rolnictwa Wojciech Olejniczak i wicepremier i minister gospodarki Jerzy Hausner po spotkaniach z Kyprianu i komisarzem ds. handlu Peterem Mandelsonem uzyskali zapewnienie, że Unia Europejska wesprze Polskę w negocjacjach z Rosją na temat barier w eksporcie wyrobów mleczarskich.

Po przystąpieniu Polski do Unii zaczęły się trudności w handlu z Rosją produktami spożywczymi, głównie mlekiem i mięsem. Pomimo unijnych certyfikatów Rosja zażądała, by umożliwić jej przeprowadzenie własnych kontroli sanitarno-higienicznych (weterynaryjnych) zakładów przetwórczych mięsa, mleka i ryb. Od rezultatów tych kontroli Rosja uzależnia zgodę na eksport produktów na swoje terytorium. Do końca stycznia rosyjskie służby weterynaryjne skontrolowały 75 polskich zakładów mięsnych i przyznały prawo eksportu wyrobów 19 zakładom. Kontrole odbyły się także w 75 mleczarniach. Zostały zakończone na początku listopada zeszłego roku, ale do tej pory strona rosyjska nie poinformowała o wynikach inspekcji. Tymczasowe pozwolenie na eksport produktów mlecznych otrzymały dwie mleczarnie należące do firmy Danone.


POWIĄZANE

OSM Piątnica została Partnerem 8. edycji ogólnopolskiego turnieju debat oksfordz...

Wczoraj, 15 marca 2023 r. w Bistro Bursztynowa w Warszawie odbyła się konferencj...

Chiny to dla polskiego sektora mleczarskiego jeden z najważniejszych rynków zbyt...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę