aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rozmowy w Moskwie o eksporcie polskich wyrobów mleczarskich

15 lutego 2005

Podczas rozpoczynającej się w poniedziałek oficjalnej wizyty w Moskwie europejski komisarz ds. zdrowia i ochrony konsumentów Markos Kyprianu prawdopodobnie poruszy kwestię barier w eksporcie polskich wyrobów mleczarskich do Rosji - poinformował PAP rzecznik komisarza Philip Tod.

"Głównym tematem rozmów będą sprawy certyfikatów fitosanitarnych, ale prawdopodobnie komisarz poruszy ten temat podczas rozmów ze stroną rosyjską" - powiedział Tod. "Jesteśmy dobrze poinformowani przez polską stronę w tej sprawie" - dodał.

We wtorek Kyprianu spotka się z rosyjskim ministrem rolnictwa Aleksiejem Gordiejewem i szefem rosyjskich służb weterynaryjnych i fitosanitarnych Siergiejem Dankwertem.

"Komisarz przekaże swoje poparcie polityczne w toczących się negocjacjach z rosyjskimi służbami fitosanitarnymi. Będzie rozmawiał o potrzebie ujednolicenia certyfikatów fitosanitarnych dla wszystkich unijnych eksporterów roślin od 1 kwietnia oraz o rosyjskim zakazie importu tych produktów z kilku krajów członkowskich UE" - poinformowała Komisja w komunikacie. Wtedy też będzie miał okazję porozmawiać o problemach z polskim eksportem wyrobów mleczarskich.

Kyprianu spotka się także z rosyjskim ministrem zdrowia Michaiłem Zurabowem, aby przedyskutować współpracę i wymianę doświadczeń w kwestii zagrożeń zdrowia publicznego, w szczególności AIDS. Kyprianu jest pierwszym z nowych komisarzy, który odwiedzi Moskwę.

Podczas wizyty w Brukseli pod koniec stycznia minister rolnictwa Wojciech Olejniczak i wicepremier i minister gospodarki Jerzy Hausner po spotkaniach z Kyprianu i komisarzem ds. handlu Peterem Mandelsonem uzyskali zapewnienie, że Unia Europejska wesprze Polskę w negocjacjach z Rosją na temat barier w eksporcie wyrobów mleczarskich.

Po przystąpieniu Polski do Unii zaczęły się trudności w handlu z Rosją produktami spożywczymi, głównie mlekiem i mięsem. Pomimo unijnych certyfikatów Rosja zażądała, by umożliwić jej przeprowadzenie własnych kontroli sanitarno-higienicznych (weterynaryjnych) zakładów przetwórczych mięsa, mleka i ryb. Od rezultatów tych kontroli Rosja uzależnia zgodę na eksport produktów na swoje terytorium. Do końca stycznia rosyjskie służby weterynaryjne skontrolowały 75 polskich zakładów mięsnych i przyznały prawo eksportu wyrobów 19 zakładom. Kontrole odbyły się także w 75 mleczarniach. Zostały zakończone na początku listopada zeszłego roku, ale do tej pory strona rosyjska nie poinformowała o wynikach inspekcji. Tymczasowe pozwolenie na eksport produktów mlecznych otrzymały dwie mleczarnie należące do firmy Danone.


POWIĄZANE

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji kampanii "Lowe Krowe"! Poprzednie edycje...

Sekretariat Prezesa Zarządu ZPPM, Pana Marcina Hydzika,  przesyłał do Pierwszego...

- Polskie mleczarnie zaczynają już zmniejszać gramaturę opakowań - ich tarę - za...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę