Rzeka mleka

31 marca 2008
W roku 2008/09 polscy rolnicy będą mogli wyprodukować dodatkowo ponad 350 tysięcy ton mleka. Zwiększenie kwoty mlecznej oznacza możliwość rozwinięcia produkcji przez rolników. Jednak trzeba sobie również zdawać sprawę z tego, że zwiększona podaż surowca może doprowadzić do znacznego obniżenia cen jego skupu. Jeszcze nie tak dawno rolnicy zajmujący się produkcją mleka bardzo obawiali się przekroczenia przyznanych im kwot mlecznych, a w wielu rejonach kraju, dokupienie kwoty na wolnym rynku było niemożliwością.

Obecnie ta sytuacja ulega zmianie. I to zmianie tak zasadniczej, iż może się okazać, że zabraknie chętnych do rozwijania produkcji mleka. A wszystko przez to, że od kwietnia polscy rolnicy będą mogli produkować w sumie 9,568 mln ton mleka rocznie - wynika z przyjętej przez kraje członkowskie UE propozycji Komisji Europejskiej.

Oznacza to, że prawie 190 tys. (dodatkowych) ton mleka nasi rolnicy będą mogli wyprodukować w przyszłym roku. Z rezerwą z zeszłego roku włącznie, w roku 2008/09 będziemy mieli dodatkowo ponad 350 tys. ton. Ma to być krok ku zapowiadanemu przez KE całkowitemu zniesieniu kwotowania produkcji mleka z końcem marca 2015 roku.

Zwiększenie kwoty mlecznej oznacza możliwość rozwinięcia produkcji przez rolników. Jednak trzeba sobie również zdawać sprawę z tego, że zwiększona podaż surowca doprowadzi do natychmiastowego obniżenia cen jego skupu. A te w Polsce wcale nie są wysokie. Szczególnie jeżeli porówna się je z cenami produktów mleczarskich w sklepach!

Dlatego wielu producentów uważa, że stałe zwiększanie kwoty mlecznej, aż do pełnego uwolnienia produkcji wcale nie musi być dla rolników korzystne i że ten rynek powinien być stale stabilizowany. Którą drogę wybrać i gdzie szukać złotego środka by pogodzić interesy producentów, przetwórców i klientów?


POWIĄZANE

Należąca do Milkiland mleczarnia boryka się z coraz poważniejszymi kłopotami. Lo...

W dniach 5-9 października 2019 r. odbywają się targi Anuga 2019. Polska Izba Mle...

Podczas Międzynarodowych Targów Wyrobów Spożywczych Polagra Food 2019 Mlekovita ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę