aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

SM Mlekpol: najważniejsza jest jakość

27 czerwca 2003

Przedstawiciele członków spółdzielni SM Mlekpol z czterech zakładów wchodzących w skład grajewskiego koncernu mleczarskiego podczas Walnego Zebrania Spółdzielni analizowali miniony rok oraz rozmawiali o bieżących sprawach dotyczących Mlekpol-u.

Nie dyskutowano natomiast o połączeniu z OSM Zambrów. Sprawa ta będzie rozpatrywana dopiero po analizie finansowej zambrowskiej spółdzielni i ocenie powiatowych lekarzy weterynarii
 
W minioną sobotę 60 delegatów uczestniczących w spotkaniu zapoznało się ze sprawozdaniem przewodniczącego rady nadzorczej Jana Filipkowskiego. Przed rokiem w skład rady po raz pierwszy weszli przedstawiciele każdego z czterech zakładów z grupy Mlekpol, tj. z Grajewa, Kolna, Mrągowa i Sejn.
 
Prezes zarządu Edmund Borawski poinformował zebranych, że w 2002 roku do wszystkich zakładów SM MLEKPOL trafiło 505 mln litrów mleka, zaś planowany skup w 2003 to ok. 600 mln. litrów mleka. Borawski podkreślił, że z miesiąca na miesiąc rośnie jakość skupowanego surowca i obecnie do zakładu trafia ponad 92 proc. mleka w klasie ekstra. 
 
Zaapelował też do dostawców, by stale podnosili jakość oddawanego surowca, gdyż tylko najlepszej jakości produkt może konkurować na rynku krajowym i unijnym. Poinformował też, że wartość sprzedaży produktów w 2002 roku przekroczyła 722 mln. zł, a wartość eksportu wynosiła ok. 35 proc. całkowitej sprzedaży.
 
W 2002 roku Mlekpol zainwestował ponad 10 mln. zł w najnowsze linie technologiczne, w każdym z zakładów. Grajewski Mlekpol zatrudnia obecnie 1185 osób, z czego 454 osoby pracują z zakładzie w Grajewie, 240 w Kolnie, 384 w Mrągowie i 107 w Sejnach. 
 
Prezes Borawski poinformował też spółdzielców, że zakład sytuacja Mlekpol jest na tyle korzystna, że spółdzielnia nie musi korzystać z kredytów, a spłacane na bieżąco przez Mlekpol zadłużenia pochodzą z zobowiązań zaciągniętych przez zakłady, które weszły w struktury SM Mlekpol.
 
Gościem Walnego był Mieczysław Sudnik, mieszkający w Grecji, znany w świecie specjalista w zakresu spółdzielczości mleczarskiej. Rolnicy dowiedzieli się m.in. że dziś Mlekpol produkuje mniej więcej tyle mleka ile cała Grecja. Mlekpol, utrzymując jakość na dotychczasowym poziomie nie ma czego obawiać się unijnej konkurencji – powiedział Mieczysław Sudnik. 
 
Od kilku lat obserwuję rozwój polskiej spółdzielczości mleczarskiej i widzę, że droga konsolidacji i tworzenia silnej grupy produkującej pod wypromowaną markę ma ogromną przyszłość. Polscy rolnicy muszą sobie zdać sprawę z nowych wyzwań jakie niesie ze sobą Unia Europejska, ale też i z możliwości rozwoju.


POWIĄZANE

Sekretariat Prezesa Zarządu ZPPM, Pana Marcina Hydzika,  przesyłał do Pierwszego...

- Polskie mleczarnie zaczynają już zmniejszać gramaturę opakowań - ich tarę - za...

W terminie 19-23 lutego 2024 r., członków Polskiej Izby Mleka tj.  Spółdzielczą ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę