EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

SM Mlekpol planuje kolejny wzrost skupu mleka i produkcji

12 lutego 2004

725 mln litrów mleka zamierza kupić od dostawców i przetworzyć w tym roku największa w kraju Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol, składająca się obecnie z sześciu zakładów w Grajewie, Kolnie, Mrągowie, Sejnach, Zambrowie i Augustowie.

"Będzie to około dziesięciu procent krajowej produkcji mleka" - poinformował w środę prezes Mlekpolu, Edmund Borawski. W 2003 roku Mlekpol przerobił ponad 595 mln litrów mleka, kupując je od 16 tys. dostawców. Wartość sprzedaży sięgnęła 850 mln zł.

Według Borawskiego, przyrost skupu nie będzie wynikał tylko z przyłączenia do holdingu (co nastąpiło z początkiem listopada 2003 roku) zakładów w Zambrowie i Augustowie. Borawski szacuje, że w stosunku do tego, co zakłady należące do Mlekpolu produkowały w 2003 roku, wzrost skupu i produkcji w 2004 roku sięgnie 50 mln litrów.

Spółdzielnia zamierza wydać na inwestycje 40 mln zł, przede wszystkim na system zintegrowanego zarządzania zakładami zlokalizowanymi w sześciu miejscach i linię do produkcji sera w Mrągowie.

Borawski nie wykluczył prób przyłączania do Mlekpolu kolejnych zakładów, by poprawiać pozycję rynkową spółdzielni, zwłaszcza że zamierza ona agresywniej wchodzić na rynki unijne. Powiedział, że jest zainteresowany lokalizacjami w dużych aglomeracjach miejskich.


POWIĄZANE

Wczoraj, 15 marca 2023 r. w Bistro Bursztynowa w Warszawie odbyła się konferencj...

Chiny to dla polskiego sektora mleczarskiego jeden z najważniejszych rynków zbyt...

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez magazyn Forbes, około 70 procent polsk...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę