Stawka za areał

23 czerwca 2003

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy (podlaskie) płaci od trzech lat swoim dostawcom mleka najwyższą cenę w kraju. Obecnie wynosi ona 1,04 zł za litr, przy średniej krajowej 0,73 zł za litr

Dopłata Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do każdego litra mleka w klasie extra wynosi obecnie 7 gr. Tak więc nasi rolnicy otrzymują 1,11 zł za litr – mówi Jerzy Kulikowski, kierownik działu skupu w OSM Piątnica. Po akcesji dopłata ta zostanie zlikwidowana, w to miejsce wejdą dopłaty bezpośrednie z Unii Europejskiej. 

Według Kulikowskiego rolnicy polscy, gdzie średnia powierzchnia użytków rolnych na gospodarstwo wynosi 10 ha, otrzymają dopłaty bezpośrednie w wysokości od 1610 do 2850 zł rocznie. Tymczasem z tytułu dopłat ARiMR statystyczny hodowca z Piątnicy, sprzedający rocznie 30 tys. mleka, przy stawce 7 gr za litr otrzymuje 2100 zł rocznie.

Na wejściu do Unii zyskają więc nie ci, co mają dużo krów, lecz posiadacze dużych użytków rolnych, chowający do 10 krów mlecznych. 
Wszyscy natomiast zyskają na jednorazowej dopłacie unijnej, która wyniesie 2-2,5 tys. zł – dodaje Kulikowski.  Jego zdaniem po akcesji cena mleka w całym kraju wyrówna się i będzie wynosić około 1 zł.


POWIĄZANE

Europejski Zielony Ład stanowi wyzwanie zarówno dla producentów jak i przetwórcó...

Polska Izba Mleka zwróciła się z oficjalnym pismem do Henryka Kowalczyka- V-ce P...

Warto świadomie wybierać produkty żywnościowe. Sięgając po polskie artykuły mlec...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę