aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Szok sektora mleczarskiego po wejściu do UE

30 września 2002

Polski sektor mleczarski przeżyje szok po wejściu do UE. Polska będzie musiała zamknąć 76 z 405 mleczarni, bo zakłady te nie zdołają dostosować się do higienicznych norm produkcji mleka.

Warszawa chciała, by mleczarnie mogły do 2006 roku produkować nabiał z mleka spełniającego unijne standardy oraz z mleka poniżej norm, w którym jest zbyt dużo bakterii. Linie produkcyjne, gdzie wyrabiano nabiał z gorszego surowca, byłyby dezynfekowane, tak by mogły wytwarzać produkty zgodne z normami UE i nadające się na eksport.

Unia nie może jednak zaakceptować tej prośby, bo – jak napisano w raporcie – nie da się zagwarantować wiarygodnych i powszechnych kontroli sanitarnych. Według Komisji Europejskiej proponowany przez Polskę system segregacji mleka mógłby działać w jedynie niewielkiej liczbie ściśle określonych zakładów.

Walka toczy się o przyszłość sektora mleczarskiego w kilku województwach, głównie w Małopolsce. Tam tylko niewielki procent dostarczanego mleka spełnia normy UE. Po wprowadzeniu restrykcyjnych norm, część zakładów upadnie albo będzie mogła sprzedawać wyłącznie na rynku lokalnym.

To bardzo niekorzystne dla nas stanowisko – tak informacje zdobyte przez RMF skomentował Piotr Kołodziej, główny lekarz weterynarii kraju. Jego zdaniem o wiele trudniej będzie teraz negocjować z państwami Unii niż z Komisją Europejską.


POWIĄZANE

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji kampanii "Lowe Krowe"! Poprzednie edycje...

Sekretariat Prezesa Zarządu ZPPM, Pana Marcina Hydzika,  przesyłał do Pierwszego...

- Polskie mleczarnie zaczynają już zmniejszać gramaturę opakowań - ich tarę - za...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę