Adama_AgilTrinity_15.08.2020

W sprawie niesprawiedliwego podziału kwot mlecznych

28 czerwca 2006

Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego wnioskuje do Pana Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zmianę rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 1 czerwca 2005 roku w sprawie wielkości zwiększenia sprzedaży mleka lub przetworów mlecznych, (DzU nr 106, poz. 900). Zdaniem Andrzeja Górczyńskiego, prezesa Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego obowiązujące obecnie przepisy (par. 1 wskazanego wyżej rozporządzenia) za przekroczenie kwot mlecznych nakładają kary na wszystkich rolników. Hodowcy, którzy w okresie 2005-2006 przekroczyli dostawy o 5 tys. litrów mleka, otrzymają jednak kwotę mleczną z rezerwy restrukturyzacyjnej, natomiast hodowcy, którzy nie osiągnęli magicznej liczby 5 tys. litrów zapłacą karę, ale nie otrzymają kwoty mlecznej. Następstwem będzie konieczność ograniczenia produkcji mleka, a co za tym idzie zmniejszenia hodowli.

Wskazane działania przyczynią się do wyraźnego spadku dochodu w tych gospodarstwach, a w przypadku mniejszych gospodarstw rolnych położonych na terenach największego rozdrobnienia obszarowego oznaczać będzie utratę podstawowego źródła utrzymania. Jest to wielce niesprawiedliwe. Wyraźna preferencja producentów towarowych kłóci się z zasadami równości gospodarczej. Powoduje również poważne ograniczenia możliwości rozwoju mniejszych rodzinnych gospodarstw rolnych.

- W imieniu rolników województwa łódzkiego, których Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego jest przedstawicielem, zwróciliśmy się do Pana Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zmianę rozporządzenia i podział kwoty z rezerwy restrukturyzacyjnej między wszystkich rolników, którzy przekroczyli przyznaną im kwotę i zmuszeni byli z tego tytułu płacić określoną w przepisach karę .W przypadku pozytywnego dla wszystkich rolników rozpatrzenia naszego apelu, poprosiliśmy również o przedłużenie okresu składania wniosków, aby wszyscy producenci mleka mieli szanse na ich złożenie – mówi Andrzej Górczyński.


POWIĄZANE

Dziś konsumenci dbają o zdrowie i szukają jak najbardziej naturalnej żywności, s...

Dziś konsumenci dbają o zdrowie i szukają jak najbardziej naturalnej żywności, s...

Obecnie na światowym rynku mleka obserwujemy stopniową poprawę sytuacji po silny...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę