GUS_230920_750x100_stat

W sprawie niesprawiedliwego podziału kwot mlecznych

28 czerwca 2006

Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego wnioskuje do Pana Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zmianę rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 1 czerwca 2005 roku w sprawie wielkości zwiększenia sprzedaży mleka lub przetworów mlecznych, (DzU nr 106, poz. 900). Zdaniem Andrzeja Górczyńskiego, prezesa Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego obowiązujące obecnie przepisy (par. 1 wskazanego wyżej rozporządzenia) za przekroczenie kwot mlecznych nakładają kary na wszystkich rolników. Hodowcy, którzy w okresie 2005-2006 przekroczyli dostawy o 5 tys. litrów mleka, otrzymają jednak kwotę mleczną z rezerwy restrukturyzacyjnej, natomiast hodowcy, którzy nie osiągnęli magicznej liczby 5 tys. litrów zapłacą karę, ale nie otrzymają kwoty mlecznej. Następstwem będzie konieczność ograniczenia produkcji mleka, a co za tym idzie zmniejszenia hodowli.

Wskazane działania przyczynią się do wyraźnego spadku dochodu w tych gospodarstwach, a w przypadku mniejszych gospodarstw rolnych położonych na terenach największego rozdrobnienia obszarowego oznaczać będzie utratę podstawowego źródła utrzymania. Jest to wielce niesprawiedliwe. Wyraźna preferencja producentów towarowych kłóci się z zasadami równości gospodarczej. Powoduje również poważne ograniczenia możliwości rozwoju mniejszych rodzinnych gospodarstw rolnych.

- W imieniu rolników województwa łódzkiego, których Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego jest przedstawicielem, zwróciliśmy się do Pana Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zmianę rozporządzenia i podział kwoty z rezerwy restrukturyzacyjnej między wszystkich rolników, którzy przekroczyli przyznaną im kwotę i zmuszeni byli z tego tytułu płacić określoną w przepisach karę .W przypadku pozytywnego dla wszystkich rolników rozpatrzenia naszego apelu, poprosiliśmy również o przedłużenie okresu składania wniosków, aby wszyscy producenci mleka mieli szanse na ich złożenie – mówi Andrzej Górczyński.


POWIĄZANE

Najnowocześniejsza serownia firmy Glanbia Nutritionals o wartości 470 mln USD w ...

Według Głównego Urzędu Statystycznego cena skupu mleka we wrześniu 2020 r. wynio...

Estymacje produkcji mleka w 2020 r. w największym kraju Ameryki Południowej zost...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę