CTR_80917

Ważny selen

7 października 2003

Bardzo korzystne jest podawanie krowom selenu w okresie zasuszenia w dawce dziennej 2-3 mg. Niedobór selenu powoduje występowanie w stadach bydła mlecznego zaburzeń w rozrodzie, chorób wymienia i racic.

W jednym z niemieckich uniwersytetów przeprowadzono doświadczenie żywieniowe na 42 krowach w okresie: od 60. dnia przed porodem do 21. dnia laktacji. Grupa kontrolna nie otrzymywała selenu. Natomiast grupie doświadczalnej podawano w okresie zasuszenia 2,4 mg selenu dziennie na krowę w postaci związku z sodem. Zawartość selenu w podawanych dawkach pokarmowych wynosiła średnio 20-25 µg na kg suchej masy co było znacznie poniżej zaleceń, tj. 200 µg /kg s.m.

Wynik: W grupie doświadczalnej zawartość selenu w surowicy krwi wzrosła do 36 µg /1, a po wycieleniu zmniejszyła się do ilości 23µg /I. W grupie kontrolnej stwierdzono u krów odpowiednio 18 i 9 µg selenu w litrze surowicy krwi. W surowicy krwi powinno się znajdować co najmniej ok. 40 µg selenu/l. Zatem dawka selenu podawana krowom w doświadczeniu była za niska. Optymalna zawartość selenu w litrze surowicy krwi wynosi. 70-80 µg.


POWIĄZANE

Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Zw. Rew. (KZSM Zw. Rew.) i Krajowe Stow...

Wzrost zapotrzebowania na tłuszcz zwierzęcy i coraz większa konsumpcja produktów...

Jak podaje Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich (KZSM ZR) cena skupu mleka w...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę