Ważny selen

7 października 2003

Bardzo korzystne jest podawanie krowom selenu w okresie zasuszenia w dawce dziennej 2-3 mg. Niedobór selenu powoduje występowanie w stadach bydła mlecznego zaburzeń w rozrodzie, chorób wymienia i racic.

W jednym z niemieckich uniwersytetów przeprowadzono doświadczenie żywieniowe na 42 krowach w okresie: od 60. dnia przed porodem do 21. dnia laktacji. Grupa kontrolna nie otrzymywała selenu. Natomiast grupie doświadczalnej podawano w okresie zasuszenia 2,4 mg selenu dziennie na krowę w postaci związku z sodem. Zawartość selenu w podawanych dawkach pokarmowych wynosiła średnio 20-25 µg na kg suchej masy co było znacznie poniżej zaleceń, tj. 200 µg /kg s.m.

Wynik: W grupie doświadczalnej zawartość selenu w surowicy krwi wzrosła do 36 µg /1, a po wycieleniu zmniejszyła się do ilości 23µg /I. W grupie kontrolnej stwierdzono u krów odpowiednio 18 i 9 µg selenu w litrze surowicy krwi. W surowicy krwi powinno się znajdować co najmniej ok. 40 µg selenu/l. Zatem dawka selenu podawana krowom w doświadczeniu była za niska. Optymalna zawartość selenu w litrze surowicy krwi wynosi. 70-80 µg.


POWIĄZANE

Już po raz czwarty sery Lazur nagrodzone zostały prestiżową statuetką – Polskim ...

Nadmierne zapasy mleka, Brexit oraz dyktat wielkich sieci handlowych - to zdanie...

Linia monieckich serów plastrowanych to gwarancja nie tylko wspaniałego smaku, a...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę