Więcej mleka

11 września 2007
Chcemy produkować więcej mleka i mamy ku temu silne argumenty mówi rząd, który będzie żądał od Komisji Europejskiej zwiększenia krajowego limitu do 11-12 miliardów litrów. Co na to Bruksela? Tego niestety na razie nie wiadomo.

Dziś do Rzymu leci wiceminister rolnictwa Henryk Kowalczyk, który do polskiej propozycji zwiększenia narodowych limitów produkcji mleka będzie namawiał Włochów. Tamtejsi rolnicy od lat mają problem ze zbyt małą kwotą oraz płaceniem kar za jej przekroczenie. Chcemy, aby Bruksela odeszła od restrykcyjnego systemu kontroli produkcji. Nasze argumenty są proste. W Europie zaczyna brakować mleka.

Wojciech Mojzesowicz – minister rolnictwa: coraz większe zapotrzebowanie na przetwory mleczne, rynek się poszerza. Mamy świetne mleczarnie ale mleczarnie bez mleka. Nie będą w stanie zwiększać produkcji.

Polska proponuje, aby w 2015 roku w Unii Europejskiej całkowicie znieść system kwotowania produkcji. Do tego czasu limity rosłyby o 4-5%. Dzięki temu w 2015 roku moglibyśmy produkować nawet 12 miliardów litrów mleka.

Opozycja chwali rząd za takie stanowisko. Bardzo dobrze, że w końcu zreflektował się i, że próbuje w Komisji Europejskiej uzystać większą kwotę dla polskich rolników - mówi Szczepan Skomra – poseł SLD, prezes SM „Spomlek” Radzyń Podlaski.

Podczas rokowań z Unią Europejską wynegocjowaliśmy o 30% limity większe niż wtedy produkowaliśmy. Już dwa lata po akcesji musieliśmy płacić kary za przekroczenie przyznanych kwot mlecznych.POWIĄZANE

17. lipca odbyła się aukcja produktów mlecznych na platformie aukcyjnej Global D...

Rok 2018 to dla MLEKPOLU czas wspierania wydarzeń sportowych. Idealnie wpisują s...

W niedzielę -  8 lipca 2018 r. - we wsi Janowo uroczyście otwarto nowoczesną wol...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę