Wojciech Olejniczak: polskie mleko jest coraz lepsze

19 sierpnia 2004

Sytuacja polskiej branży mleczarskiej jest bardzo dobra i jest to związane z wejściem do Unii Europejskiej - uważa minister rolnictwa Wojciech Olejniczak. Minister spotkał się we środę w Warszawie z przedstawicielami Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich.

- Polskie mleko z roku na rok staje się lepsze, teraz można powiedzieć, że pod względem jakości jest perfekcyjne. Jesteśmy światową czołówką - powiedział Olejniczak podczas konferencji poświęconej sytuacji branży mleczarskiej po trzech miesiącach członkostwa Polski w UE.

Minister dodał, że bardzo istotny jest fakt, że sprzedajemy do krajów UE nie tylko surowiec albo produkty nisko przetworzone (mleko w proszku, masło), lecz również sery dojrzewające i tzw. galanterię mleczarską (jogurty, desery mleczne).

Olejniczak powiedział, że dobra sytuacja polskiej branży mleczarskiej wynika w dużej mierze z wykorzystania przez nią jeszcze przed akcesją do UE programów pomocowych, przede wszystkim SAPARD.

Jak zaznaczył, teraz musimy się skupić na wykorzystaniu nowych funduszy, które są do dyspozycji branży. Chodzi o programy dla mleczarń (do 20 mln zł na unowocześnienie produkcji - PAP) oraz dla producentów mleka (do 300 tys. zł na zakup sprzętu, budowę i rozbudowę obór - PAP).

Zdaniem wiceprezesa Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Waldemara Brosia, największe przychody branża ma z eksportu przede wszystkim mleka w proszku i serów dojrzewających. Najgorzej jest z galanterią, również na rynku krajowym.

- Wiele wskazuje na to, że pierwszym półroczu br. branża piwna przeznaczy na promocje swych produktów ok. 300 mln zł. Tymczasem na promocje produktów mlecznych możemy przeznaczyć między 7 a 7,5 mln zł - powiedział Broś. Jego zdaniem, oprócz promocji branża musi skupić się na działaniach proeksportowych, bowiem to właśnie eksport generuje gros jej dochodów.

Jak powiedział Broś, cena 100 l mleka w Polsce osiągnęła 19,5 euro, co oznacza, że między majem a lipcem tego roku wzrosła ok. 19-29 proc. w porównaniu do podobnego okresu 2003 r.


POWIĄZANE

Stanowisko Związku Polskich Przetwórców Mleka w sprawie potencjalnych ograniczeń...

19. Międzynarodowe Forum Spółdzielczości Mleczarskiej- już wkrótce Z danych Mini...

Producenci opakowań szklanych i handel wspólnie apelują o wyłączenie butelek szk...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę