Adama_artemisgoltix_15.02-30.03
Adama_poleposition_15.03_30.04

Wojciech Olejniczak: polskie mleko jest coraz lepsze

19 sierpnia 2004

Sytuacja polskiej branży mleczarskiej jest bardzo dobra i jest to związane z wejściem do Unii Europejskiej - uważa minister rolnictwa Wojciech Olejniczak. Minister spotkał się we środę w Warszawie z przedstawicielami Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich.

- Polskie mleko z roku na rok staje się lepsze, teraz można powiedzieć, że pod względem jakości jest perfekcyjne. Jesteśmy światową czołówką - powiedział Olejniczak podczas konferencji poświęconej sytuacji branży mleczarskiej po trzech miesiącach członkostwa Polski w UE.

Minister dodał, że bardzo istotny jest fakt, że sprzedajemy do krajów UE nie tylko surowiec albo produkty nisko przetworzone (mleko w proszku, masło), lecz również sery dojrzewające i tzw. galanterię mleczarską (jogurty, desery mleczne).

Olejniczak powiedział, że dobra sytuacja polskiej branży mleczarskiej wynika w dużej mierze z wykorzystania przez nią jeszcze przed akcesją do UE programów pomocowych, przede wszystkim SAPARD.

Jak zaznaczył, teraz musimy się skupić na wykorzystaniu nowych funduszy, które są do dyspozycji branży. Chodzi o programy dla mleczarń (do 20 mln zł na unowocześnienie produkcji - PAP) oraz dla producentów mleka (do 300 tys. zł na zakup sprzętu, budowę i rozbudowę obór - PAP).

Zdaniem wiceprezesa Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Waldemara Brosia, największe przychody branża ma z eksportu przede wszystkim mleka w proszku i serów dojrzewających. Najgorzej jest z galanterią, również na rynku krajowym.

- Wiele wskazuje na to, że pierwszym półroczu br. branża piwna przeznaczy na promocje swych produktów ok. 300 mln zł. Tymczasem na promocje produktów mlecznych możemy przeznaczyć między 7 a 7,5 mln zł - powiedział Broś. Jego zdaniem, oprócz promocji branża musi skupić się na działaniach proeksportowych, bowiem to właśnie eksport generuje gros jej dochodów.

Jak powiedział Broś, cena 100 l mleka w Polsce osiągnęła 19,5 euro, co oznacza, że między majem a lipcem tego roku wzrosła ok. 19-29 proc. w porównaniu do podobnego okresu 2003 r.


POWIĄZANE

Zakłady mleczarskie monitorowane w ramach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Infor...

Bezpłatny projekt pt. „Dzieciaki Mleczaki” sfinansowany ze środków Funduszu Prom...

Raport Smart Protein sfinansowany ze środków unijnych wiele mówi na temat kondyc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę