informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Za dużo mleka

9 sierpnia 2006

Nadprodukcja mleka w Unii Europejskiej wyniosła w zeszłym sezonie ponad milion ton. Tradycyjnie największe przekroczenie limitów zanotowali Niemcy i Włosi. Ale w tym roku do tej grypy dołączyło kolejne państwo – Polska.

Włoscy i niemieccy rolnicy wyprodukowali za dużo o 290 milionów kilogramów mleka, a polscy o 287 milionów kilogramów. Swój limit produkcji przekroczyli także Hiszpanie, Belgowie, Irlandczycy, Portugalczycy oraz Czesi.

Najmniejsze przekroczenia w produkcji zanotowały Dania i Luksemburg. Teraz wszystkich rolników, którzy przekroczyli swój indywidualny limit czeka zapłacenie tzw. opłat wyrównawczych. W przypadku polskich gospodarzy kara wyniesie 55 groszy za kilogram. Od tej kwoty trzeba odjąć już zapłacone 20 groszowe zaliczki.

Kary byłyby mniejsze, gdyby Komisja Europejska zdążyła przed wakacjami wydać decyzję o konwersji kwoty bezpośredniej na hurtową. Dopiero po jej wydaniu Agencja Rynku Rolnego zwróci część pobranej od rolników kary.

Problem nadprodukcji uderzy nie tylko w producentów, ale także w przetwórców mleka. Bowiem zgodnie z przepisami opłatę wyrównawczą najpierw płaci mleczarnia.

Problem w tym, że przetwórcy mleka nie mają takich sum na kontach. W przypadku dużych mleczarni w grę wchodzą miliony złotych.

W całej Unii Europejskiej wysokość kar wyniesie 364 miliony euro.

PRZEKROCZENIE LIMITÓW PRODUCKJI MLEKA W UE
w milionach kilogramów
WŁOCHY 290
NIEMCY 290
POLSKA 287
HISZPANIA 67
BELGIA 27
IRLANDIA 26
PORTUGALIA 26
CZECHY 20
DANIA 2
LUKSEMBURG 2


POWIĄZANE

Jako społeczeństwo rozwijające się dopiero od niedawna poczuliśmy konieczność db...

GMO (organizmy modyfikowane genetycznie) - powstają sztucznie na skutek wprowadz...

Celem standardu Polskiej Izby Mleka  (PIM) „Bez GMO”  jest promocja najlepszych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę