Adama_artemisgoltix_15.02-30.03
Adama_poleposition_15.03_30.04

Za dużo polskiego mleka

19 września 2005

Producenci mleka znacznie przekroczą przyznane im przez Komisję Europejską limity.

Wszystko wskazuje na to, że do końca grudnia Polska wykorzysta prawie cały limit produkcji, a rok obrachunkowy kończy się dopiero w marcu. Niektórzy z dostawców już zaczęli płacić zaliczki na poczet przyszłych kar.

Limit produkcji mleka przyznany Polsce na ten rok wynosi 8,5 mln ton dla dostawców hurtowych i 464 tys. ton dla dostawców bezpośrednich. W zapasie mamy jeszcze tzw. kwotę restrukturyzacyjną w wysokości 416 tys. ton, której uruchomienie możliwe będzie dopiero 1 kwietnia przyszłego roku, i to po spełnieniu określonych warunków (zmniejszenie zużycia mleka w gospodarstwach, co udało nam się osiągnąć, oraz wzrost spożycia w kraju - co jest trudne, bo od lat spożycie mleka w Polsce spada, ale ratunkiem ma być akcja "Szklanka mleka" w szkołach).

Dostawcy mleka nie mają dziś wątpliwości, że uruchomienie rezerwy restrukturyzacyjnej będzie konieczne, by ograniczyć wysokość kar, jakie grożą naszemu krajowi, a więc także dostawcom, za przekroczenie przyznanych limitów.

Mariusz Lipiński, wiceprezes Agencji Rynku Rolnego, przyznaje w rozmowie z "Rz", że już teraz dostawcy, którzy przekroczyli limity, płacą zaliczki na poczet ewentualnych kar. Za każdy litr mleka ponad limit rolnik płaci 20 gr. Pieniądze pobierają odbiorcy mleka, czyli mleczarnie, i do 25. każdego miesiąca przekazują na rachunek w ARR. Kara za każde przekroczone 100 litrów mleka na ten rok została ustalona na poziomie 30,91 euro. O tym, czy zapłacimy ją, zdecyduje to, czy przekroczymy limit krajowy. Jeśli tak się nie stanie, pieniądze z zaliczek wrócą do rolników po marcu przyszłego roku.

Zdaniem Waldemara Brosia, wiceprezesa Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich, jest jednak niemal pewne, że skup mleka w Polsce już pod koniec roku kalendarzowego sięgnie przyznanej nam granicy. Produkcja mleka jest duża, bo wiele zakładów zmodernizowało się przed wejściem do Unii, a dobra koniunktura w ubiegłym roku, związana z rewelacyjnym eksportem, spowodowała wzrost zapotrzebowania na mleko, wysokie ceny i wzrost produkcji.

Na koniec lipca, według GUS, skup mleka wyniósł 4,9 mld litrów i był o 364 mln litrów wyższy niż rok temu. Wiceprezes Broś podkreśla, że nawet susza, która dotknęła niektóre regiony kraju w czerwcu i lipcu, nie zahamowała wzrostu skupu. - W ciągu tych dwóch miesięcy był on wyższy o około 10 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem - zauważa wiceprezes.

Dziś wielu dostawców hurtowych znalazło się pod ścianą, bo do końca marca tego roku wprowadzili do obrotu o ponad 689 mln kg mleka więcej, niż mieli prawo według przyznanych im limitów. Rezerwa referencyjna, jaką dysponuje Agencja Rynku Rolnego i która pochodzi np. z niewykorzystanych limitów (gdy część rolników zrezygnowała z produkcji mleka), wynosi zaledwie 310,5 mln kg, a więc nie pokryje różnicy. Do ARR wpłynęło do tej pory 200 wniosków od dostawców o przyznanie limitu na dodatkowe 34 mln kg mleka. Wydano 170 decyzji na 28 mln kg. Dostawcy bezpośredni złożyli zaledwie 6 wniosków na 600 tys. kg.

Jednak na przyznanie dodatkowych limitów mogą liczyć tylko ci producenci, którzy przez pierwsze trzy miesiące tego roku kwotowego zwiększyli produkcję o 5 tys. kg. To dlatego w poniedziałek Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich w imieniu producentów mleka wysłał do ministra rolnictwa pismo, w którym prosi o zmianę rozporządzenia w tej sprawie, tak by z rezerwy mogli skorzystać także ci, którzy nie zwiększyli produkcji, bo maja ją już bardzo wysoką, a wprowadzili na rynek ilości mleka przekraczające przyznane im limity. Wiceprezes Waldemar Broś uważa też, że to dostawcy hurtowi powinni być głównymi beneficjentami rezerwy restrukturyzacyjnej i powinny do nich trafić limity w wysokości co najmniej 350 tys. ton mleka.


POWIĄZANE

Żywność GMO postrzegana jest jako żywność szkodliwa i wywołująca skutki uboczne....

Zakłady mleczarskie monitorowane w ramach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Infor...

Raport Smart Protein sfinansowany ze środków unijnych wiele mówi na temat kondyc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę