Adama_artemisgoltix_15.02-30.03
Adama_poleposition_15.03_30.04

Zachodnie koncerny zdominują nasz rynek?

13 stycznia 2004
Kłopoty polskich firm spożywczych z wypełnieniem od 1 maja unijnych norm sanitarnych spowodują, że lwią część najbardziej intratnych segmentów przemysłu mleczarskiego i mięsnego opanują zachodnie koncerny spożywcze - uważa "Rzeczpospolita".

Już dziś około 90 proc. serów pleśniowych, 80 proc. jogurtów i 60 proc. serów topionych sprzedawanych w naszym kraju pochodzi z przedsiębiorstw należących do unijnych potentatów, takich jak holenderska Campina czy francuski Danone. A to najbradziej dochodowa część przemysłu mleczarskiego - pisze dziennik.

Gazeta zauważa, że tam, gdzie zyski są mniejsze, jak przy produkcji masła czy mleka w proszku, udział polskich producentów jest na razie większy - wynosi około 70 procent.

Wśród producentów wyrobów mięsnych zachodni potentaci także zajmują pierwsze miejsca. Wiele wskazuje, że po pierwszym maja zagraniczne koncerny zdecydowanie powiększą swoje udziały w naszym rynku, bo zamkniętych zostanie wiele polskich zakładów, które przespały swoją szansę albo nie były w stanie przygotować się do spełnienia warunków Unii - pisze "Rz". Szczegóły - w artykule "Mleko się wylało".


POWIĄZANE

Zakłady mleczarskie monitorowane w ramach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Infor...

Bezpłatny projekt pt. „Dzieciaki Mleczaki” sfinansowany ze środków Funduszu Prom...

Raport Smart Protein sfinansowany ze środków unijnych wiele mówi na temat kondyc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę