A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Zagospodarowanie produkcji mleka na Podkarpaciu

18 stycznia 2007

W Podkarpackim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Boguchwale Podkarpacka Izba Rolnicza zorganizowała konferencję o zasięgu wojewódzkim na temat „Zagospodarowanie ilości referencyjnych produkcji mleka na terenie województwa podkarpackiego”. Głównym celem konferencji była ocena aktualnej sytuacji w zakresie hodowli bydła, produkcji i przetwórstwa mleka na Podkarpaciu oraz określenie kierunków działań jakie należy podjąć w celu pełnego zagospodarowania niewykorzystanych kwot mlecznych w ramach naszego województwa i dalszego rozwoju produkcji mleka i żywca wołowego.

Uczestnicy konferencji, w swoich wystąpieniach zwracali uwagę na potrzebę utrzymania regionalizacji obrotu kwotami mlecznymi oraz na konieczność pełnego zagospodarowania w ramach województwa kwot mlecznych, którymi dysponują podkarpaccy rolnicy. Są to, w ich ocenie, dwa podstawowe warunki decydujące o przyszłości produkcji i przetwórstwa mleka w naszym województwie.

Inną, również istotną kwestią poruszaną w wystąpieniach uczestników konferencji była konieczność stworzenia alternatywy dla gospodarstw, które z uwagi na niespełnienie standardów UE w zakresie produkcji mleka będą musiały w roku 2007 zaprzestać jego produkcji i sprzedaży. Alternatywą taką może być niewątpliwie produkcja żywca wołowego, jednak by do tego kierunku produkcji przekonać rolników, muszą oni mieć zagwarantowany zbyt no i opłacalne ceny produkcji. W innym przypadku jak zauważali uczestnicy konferencji „bogactwo” Podkarpacia, którym niewątpliwie są trwałe użytki zielone pozostanie niewykorzystane – mówi Jerzy Pelczar z Podkarpackiej Izby Rolniczej

   


POWIĄZANE

Obecnej sytuacji na rynku mleka i sposobów jej stabilizacji dotyczyło dzisiejsze...

  Polska Izba Mleka wraz ze Związkiem Polskich Przetwórców Mleka oraz Polskim St...

10 maja 2023 Agnieszka Maliszewska Dyrektor Biura Polskiej Izby Mleka, pierwsza ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę