aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zatrucie jadem kiełbasianym

7 grudnia 2001

PRZYCZYNY
Zatrucie toksynami Clostridium botulinum, najczęściej po zjedzeniu rozkładającej się padliny. Liczne przypadki mogą wystąpić na terenach niedoborowych w fosfor i przy wprowadzeniu do żywienia bydła ściółki z kurników.

OBJAWY KLINICZNE
Drżenia mięśniowe, niezborność ruchowa, zaburzenia widzenia, zaleganie na mostku, niemożność uniesienia głowy, która ułożona może być wzdłuż osi ciała lub skręcona w bok, jak przy zaleganiu porodowym, wypadnięty język, ślinotok, oddech typu brzusznego. Przed śmiercią zaleganie boczne. Ciepłota ciała, świadomość, oddawanie kału i moczu zwykle nie odbiegają od normy. W lżejszej formie obserwuje się początkowo brak apetytu, stękanie przy każdym oddechu, częste zaleganie na mostku, utrudnione pobieranie pasz suchych. Taki stan może utrzymywać się tygodniami, po czym zwierzęta powoli wracają do normy.

ZMIANY ANATOMOPATOLOGICZNE
Brak charakterystycznych zmian sekcyjnych dla tej choroby. Botulizm sugerować może nieprawidłowa zawartość przewodu pokarmowego – resztki padliny, kości.

POMOCNICZE BADANIA LABORATORYJNE
Przy niepewnym rozpoznaniu klinicznym wykluczyć wściekliznę! Materiał do badania – surowica i treść przewodu pokarmowego – musi być pobrany w krótkim czasie od padnięcia. Próby biologiczne na myszach. W moczu w większości przypadków stwierdza się albuminurię, glikozurię i wzmożoną indykanurię. W celu wykluczenia hypokalcemii można oznaczyć poziom wapnia w surowicy.

LECZENIE
U bydła zalegającego leczenie nieskuteczne. U sztuk utrzymujących się w pozycji stojącej podaje się środki czyszczące – Rumetol 1-2 op, w celu szybkiego usunięcia toksyn z przewodu pokarmowego. Surowice przeciw toksynom Clostridium botulinum u bydła z objawami klinicznymi są zazwyczaj nieskuteczne. Podawanie płynów per os, dożwaczowo lub dożylnie w celu wymuszenia zwiększonej diurezy.

ZAPOBIEGANIE
Uzupełnić niedobory fosforu. Usunąć wszelką padlinę i kości z pastwisk. Nie podawać bydłu odchodów kurzych do paszy.


na podstawie: "Wybrane choroby bydła", Jacek Sikora 


POWIĄZANE

Sekretariat Prezesa Zarządu ZPPM, Pana Marcina Hydzika,  przesyłał do Pierwszego...

- Polskie mleczarnie zaczynają już zmniejszać gramaturę opakowań - ich tarę - za...

W terminie 19-23 lutego 2024 r., członków Polskiej Izby Mleka tj.  Spółdzielczą ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę