Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Zbyt małe dopłaty do klasy ekstra

14 lutego 2003

Dopłaty w wysokości 4 gr do litra mleka w klasie ekstra są zbyt małe i mogą doprowadzić do zmniejszenia produkcji tego surowca – uważają posłowie sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Wiceminister rolnictwa Józef Pilarczyk odpowiadając w środę na wystosowany przez posłów dezyderat w sprawie wysokości dopłat do mleka ekstra w 2003 roku wyjaśnił, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma niedobór środków w wysokości 577 mln zł i na wszystko pieniędzy nie starcza.

Budżet na rolnictwo jest jeden. /.../ Nie ma środków by zaspokoić wszystkie potrzeby. Powinniśmy zastanawiać się nad rozwiązywaniem problemów rolnictwa kompleksowo, ile powinniśmy przeznaczyć na dopłaty do mleka czy tytoniu – powiedział Pilarczyk.

Posłowie uzasadniali w dezyderacie, że zmniejszenie dopłat do mleka z 4 gr do 7 gr na litr może spowodować nie osiągnięcie przez polskie rolnictwo limitów produkcyjnych określonych przez Unię, a także spowodować obniżenie się dotychczasowej produkcji mleka.

Poseł Szczepan Skomra (SLD) zauważył, że mniejsze dopłaty mogą doprowadzić do spadku pogłowia krów. A odbudowa tego stada to minimum 2,5 roku. Jego zdaniem, środki na ten cel można znaleźć w samej Agencji. Stanisław Kalemba (PSL) podkreślił, że w budżecie Agencji zostało zapisane na dopłaty 420 mln zł, co zapewnia dopłaty w wysokości 7 gr do litra mleka.

Posłowie nie uwzględnili tłumaczenia Pilarczyka o trudnej sytuacji w sektorze finansów publicznych i postanowili ponownie wystąpić do resortu rolnictwa i rządu o przywrócenie wysokości ubiegłorocznych dopłat (7 gr/litr). Zaakceptowali ponadto projekt nowelizacji ustawy o regulacji rynku mleka i przetworów mlecznych, w którym ma znaleźć się zapis o dopłatach w 7 gr do litra mleka ekstra. Obecnie ustawa nie precyzuje wysokości dopłat.


POWIĄZANE

W dniach od 22 września do 19 października br. emitowana jest kampania telewizyj...

13 września hodowcy bydła mlecznego i osoby związane z branżą spotkali się w Gos...

Ruszyła kampania promująca świeże mleko z Piątnicy OSM Piątnica powraca z kampan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę