EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900
aAGROTECH_bilboard

Zerowa stawka mleczna

29 czerwca 2007
Komisja Europejska zdecydowała o zniesieniu dopłat do eksportu artykułów mleczarskich. Nasi producenci załamują ręce, ale ekonomiści zapewniają, że nie będzie tak źle. A kto wie może nawet na tym zyskamy.

Decyzja Komisji Europejskiej to efekt reformy Wspólnej Polityki Rolnej z 2003 roku oraz przygotowania się Wspólnoty do negocjacji w ramach Światowej Organizacji Handlowej. Jako pierwsze jeszcze w połowie zeszłego roku zniknęły dopłaty do eksportu mleka w proszku. Teraz dotknęło to także masła oraz serów.

Waldemar Broś – KZSM: - Wprowadzenie stawki zerowej czyli w ogóle skasowanie dopłat eksportowych stawia Polskę w niezwykle trudnej sytuacji, bo my po prostu musimy eksportować.

Musimy eksportować, gdyż rynek wewnętrzny jest mały i nie szans na szybkie zwiększenie popytu. Dzięki temu, że 1/3 produkcji artykułów mleczarskich jest wysyłana za granicę branża ma pieniądze na rozwój i modernizację. To także gwarancja stabilności cen skupu mleka. W rekordowym 2005 roku mleczarnie wzięły z unijnego budżetu 130 milionów euro subwencji eksportowych. Teraz te fundusze tracą. Ale Bruksela broni swojej decyzji. Przypominając, że ceny na światowym rynku mleka osiągnęły rekordowy poziom.

Jadwiga Seramk-Bulge – IER: - Na szczęście bez specjalnych strat może to Komisja uczynić, bo ceny osiągnęły rewelacyjny poziom. Pytanie tylko do kiedy się te ceny utrzymają.

Ekonomiści prognozują, że taka dobra sytuacja będzie trwała jeszcze 12 miesięcy. W tym czasie zniesienie subwencji eksportowych może doprowadzić do tego, że zmniejszy się produkcja mleczarska w krajach starej Unii Europejskiej. W tę lukę na światowym rynku mają wtedy szanse wejść firmy z Polski, których koszty produkcji są dużo mniejsze.


POWIĄZANE

Wczoraj, 15 marca 2023 r. w Bistro Bursztynowa w Warszawie odbyła się konferencj...

Chiny to dla polskiego sektora mleczarskiego jeden z najważniejszych rynków zbyt...

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez magazyn Forbes, około 70 procent polsk...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę