aaa_TSW_2023
CTR_2023

MRiRW: dodatkowa analiza wątpliwych transakcji ziemią

15 lutego 2016
MRiRW: dodatkowa analiza wątpliwych transakcji ziemią
PAP / Radek Pietruszka

Agencja Nieruchomości Rolnych przeprowadza dodatkową analizę wszystkich transakcji sprzedaży ziemi, które budziły wątpliwości - poinformował w środę w Sejmie sekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa Zbigniew Babalski.

Odpowiadając na pytanie kilku zachodniopomorskich posłów PiS, dotyczące działań podjętych przez administrację państwową w sprawie nieprawidłowości przy sprzedaży ziemi należącej do Skarbu Państwa, Babalski zapewnił, że "szereg spraw" jest w tej chwili skierowanych do organów ścigania.

Jak dodał, oddział terenowy ANR w Szczecinie przeprowadza dodatkową analizę wszystkich transakcji, które budziły wątpliwość i były jako takie zgłaszane przez rolników. "Badamy nie tylko to, co się działo w Zachodniopomorskiem, ale również w innych oddziałach Agencji w całym kraju" - zapewnił.

Michał Jach (PiS) w swym pytaniu przypomniał, że obrót ziemią z zasobów SP budził na Pomorzu Zachodnim ogromne emocje, które skutkowały min. protestami rolników. Rolnicy sprzeciwiali się głównie sprzedaży gruntów cudzoziemcom na tzw. słupy. Podkreślił, że poprzedni rząd nie uszczelnił prawa, tak by ograniczyć lub zlikwidować te patologie, szczególnie obecne w tych zachodniopomorskich powiatach, gdzie jest wyjątkowo żyzna gleba.

Wiceminister przyznał, że główne nieprawidłowości dotyczyły sprzedaży ziemi w przetargach, w których udział brały osoby "mogące działać na rzecz osób trzecich".

Przypomniał, że minister rolnictwa w listopadzie ub. r. polecił prezesowi ANR wstrzymanie przetargów na ziemię.

Poinformował także, że w opracowanym przez resort projekcie ustawy "O wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa" wprowadzono pięcioletni zakaz sprzedaży państwowej ziemi.

Projekt ten zmierza do wzmocnienia ochrony ziemi rolniczej w Polsce przed jej spekulacyjnym wykupem i powinien zapobiec w powstawaniu nieprawidłowości w gospodarowaniu nią - zapewnił Babalski. "Projektowana ustawa utrudni bądź zlikwiduje możliwość nabycia nieruchomości na tzw. słupy" - zaznaczył.

"Celem jest wsparcie gospodarstw rodzinnych. W projekcie uwzględniono rozwiązania przyjęte po protestach rolników w woj. zachodniopomorskim - to sankcje finansowe za niedotrzymanie przez nabywać zobowiązania do osobistego prowadzenia działalności rolniczej na nabytej ziemi, jak i zakaz obciążania takiej ziemi hipoteką bez zgody ANR" - dodał wiceminister rolnictwa.

Ustawa ma wejść w życie 30 kwietnia 2016 r. tj. w przeddzień końca obowiązywania 12-letniego okresu ochrony polskiej ziemi przez wykupem jej przez obcokrajowców.

Na mocy tej ustawy, moc stracą przepisy znowelizowanej ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego z 5 sierpnia 2015 r

Jak podkreślił Babalski, decyzją prezesa ANR wszystkie prace w zakresie wyeliminowania nieprawidłowości odbywać się będą przy udziale rad społecznych, powołanych w ostatnich tygodniach przez dyrektorów oddziałów ANR oraz regionalnych izb rolniczych.

Dyrektorzy oddziałów terenowych ANR zostali np. zobowiązani do bieżącego reagowania i analizowania wątpliwości nt. bezstronności członków komisji przetargowych. Jeśli będą mieć wątpliwości, mają obowiązek poinformować o nich m.in prokuraturę - powiedział wiceminister.

(PAP)


POWIĄZANE

To wyjątkowe wydarzenie i idealna okazja, by rozprawić się z “rybimi” mitami, po...

Polska umacnia swoją pozycję europejskiego lidera w produkcji mięsa drobiowego! ...

Nowe przepisy dotyczące transportu zwierząt – wyraźna potrzeba wprowadzenia ulep...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę