aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Kalibracja opryskiwacza

23 grudnia 2015
Każdy opryskiwacz powinien równomiernie i dokładnie aplikować środki ochrony roślin. Najlepiej, jak jest wyposażony w stabilną belkę polową, na której w oprawach wielogłowicowych znajduje się kilka rodzajów rozpylaczy. Dzięki temu w bardzo prosty, a zarazem szybki sposób można ustawić w zależności od zabiegu i warunków pogodowych najodpowiedniejszy rozpylacz. Jednak jego wybór zawsze powinien być poprzedzony określeniem rzeczywistego wydatku cieczy przez opryskiwacz. Jak prawidłowo wykonać kalibrację opryskiwacza?Sposób przygotowania opryskiwacza do wykonywania zabiegów przedstawimy na konkretnym przykładzie. Odchwaszczanie to jeden z ważniejszych zabiegów agrotechnicznych przeprowadzanych na plantacji buraków cukrowych. Do wykonania tego zabiegu zastosujemy trójskładnikowy herbicyd . Jak podaje producent zalecany rodzaj opryskiwania – odczytany z etykiety środka chemicznego – średniokroplisty.  Zalecana ilość wody 200 – 300 l/ha. Warto dodać, że zabieg wykonywany będzie opryskiwaczem przyczepianym Pilmet 1200 z belką polową o szerokości roboczej 15 metrów. Rozpylacze rozmieszczone są na belce co pół metra.

Określenie rzeczywistej prędkości

Pierwszym etapem kalibracji jest dokonanie pomiaru prędkości opryskiwacza na wybranym biegu i ustalonych obrotach. W tym celu opryskiwaczem ze zbiornikiem wypełnionym w około 50 procentach wodą przejeżdżamy 100-metrowy odcinek mierząc czas przejazdu. Następnie określamy rzeczywistą prędkość opryskiwacza korzystając ze wzoru:
V (km/h) = 360/T,
gdzie: T – czas przejazdu odcinka 100 metrów (w sekundach)
Rzeczywista prędkość jazdy ciągnikiem z opryskiwaczem w naszym przypadku wynosi 7 km/ h, ponieważ zmierzony czas przejazdu odcinka 100 metrów wyniósł 51 sekund (V=360/ T=360/51 s=7 km/h).
Etap drugi – natężenie wypływu

Przykładowa tabela wyboru rozmiaru rozpylacza

 

Kolejnym punktem kalibracji opryskiwacza jest obliczenie, jaki wypływ z rozpylacza zapewni
zaplanowaną dawkę cieczy na hektar. Wydatek cieczy z jednego rozpylacza (l/min) obliczamy
ze wzoru:
q = (Q • V • s)/(600),
gdzie: Q – zaplanowany wydatek cieczy (l/ha),
V – prędkość jazdy ciągnika (km/h), s – rozstaw rozpylaczy na belce polowej (m).
W naszym wypadku natężenie wypływu cieczy jednego rozpylacza przy założeniu, że do oprysku wykorzystane zostanie 200 litrów wody na hektar powierzchni, wyniesie 1,16 l/min (q = (Q • V • s)/(600)= (200l/ha x 7 km/h x 0,5 m) /(600) =1,16 l/min).

Mając już informację dotyczącą wydatku cieczy, możemy przystąpić do doboru kompletu rozpylaczy. Oczywiście podczas wybierania dysz należy wybierać te, których natężenie wypływu zbliżone jest do obliczonego. Spośród bardzo bogatej oferty rozpylaczy różnych producentów dobieraliśmy komplet polskich rozpylaczy szczelinowych oznaczonych symbolem AZ-MM 1100/03, w których wydatek cieczy przy ciśnieniu 3 barów wynosi 1,15 l/min. Oczywiście dysze wytwarzające średnie krople dobraliśmy korzystając z tabeli producenta.


 
Pomiar końcowy
Gdy mamy już dobrane rozpylacze, wykonujemy praktyczny pomiar natężenia wypływu cieczy z poszczególnych
rozpylaczy. Do tego celu używamy specjalnych naczyń miarowych. Naczynie podstawia się na określony czas
pod rozpylacze, a po przeprowadzeniu pomiaru wartości odczytuje się z umieszczonej na nim skali.
Należy pamiętać, aby sprawdzić wydatek, z co najmniej kilku rozpylaczy. Ważne jest, aby odchylenie w wydatkowaniu pomiędzy poszczególnymi rozpylaczami nie było większe niż 5%.
J e ż e l i rzeczywiste zużycie cieczy jest niższe od zakładanego, Należy n i e z n a c z n i e zwiększyć wartość ciśnienia.

Na rynku oferowane są m.in. naczynia o pojemności 1 i 1,8 litra firmy Albuz. Wykonane  są one z tworzywa odpornego na działanie środków chemicznych i chemikaliów. Posiadają dwie trwale naniesione skale: do odmierzania ilości cieczy (dm3) i do skalibrowania opryskiwacza (l/min).

 
   

Rozpylacz eżektorowy dwustrumieniowy AVITWIN francuskiej firmy ALBUZ został nagrodzony
złotym medalem MTP na targach Polagra – Premiery 2008 w Poznaniu. Rozpylacz posiada wkładkę ceramiczną, która zapewnia wysoką odporność na ścieranie, a tym samym zwiększa
jego trwałość. Charakterystyczną cechą tego rozpylacza jest wytworzenie dwóch strumieni oprysku o kącie wypływu 1100. Jest to rozpylacz pracujący przy ciśnieniach 3–7 barów, umożliwiający wykonywanie skutecznych zabiegów ochrony roślin przy wietrze do 7 m/s. Dostępne kolory: pomarańczowy (01), zielony (015), żółty (02), niebieski (03), czerwony (04) i brązowy (05).

POWIĄZANE

Zima już prawie za nami. Do życia budzi się roślinność, a z nią, niestety, także...

Rzepak ozimy w okresie okołokwitnieniowym wymaga szczególnej ochrony. Nie tylko ...

Na rynku mamy wysyp różnych struktur transakcji barterowych i joint venture, zaw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę