aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Nowe dane Copa i Cogeca dotyczące produkcji roślinnej

15 lutego 2016
Nowe dane Copa i Cogeca dotyczące produkcji roślinnej

Nowe dane Copa i Cogeca wskazują na udane zasiewy zbóż w UE dzięki korzystnym warunkom meteorologicznym. Ceny ziarna nadal jednak utrzymują się na niskim poziomie, a zbiory rzepaku spadną częściowo ze względu na zakaz zaprawiania nasion neonikotynoidami.

Publikacja ta nastąpiła po posiedzeniu grup roboczych „Zboża” i „Rośliny oleiste” Copa-Cogeca.
Przewodniczący grupy roboczej „Zboża”, Max Schulman, powiedział „Najnowsze dane potwierdzają, że zasiewy zbóż w UE-28 zwiększyły się w tym roku o 1,4% i wyniosły 309 mln ton,w stosunku do 304 mln ton z roku ubiegłego. Jest to głównie związane ze sprzyjającymi warunkami meteorologicznymi panującymi w wielu krajach. Ceny ziarna utrzymują się jednak na niskim poziomie, przez co rolnicy zmagają się z poważnymi problemami z płynnością finansową, które jeszcze się zaostrzyły przez późne wypłacenie płatności wspólnej polityki rolnej (WPR). Problemy te mogą jeszcze zyskać na sile, gdyż rolnicy muszą sprzedać zboża, by móc nabyć środki produkcji w celu poprawy jakości nowych upraw, mimo nadpodaży na rynku. Ceny zbóż są niezwykle niskie i nie pokrywają nawet kosztów produkcji, przez co rolnicy borykają się z poważnym problemem braku płynności finansowej, co może doprowadzić do wzrostu powierzchni gruntów odłogowanych.”

Przewodniczący grupy roboczej „Rośliny oleiste i białkowe”, Arnaud Rousseau, w międzyczasie podkreślił, że „w tym roku obszary obsiane roślinami oleistymi w UE-28 zmniejszyły się o 2,6%. Nadal nie wiadomo jak ukształtują się zbiory, gdyż część upraw może wymarznąć. Znaczny spadek powierzchni upraw (14%) został odnotowany w Zjednoczonym Królestwie, głównie ze względu na zakaz zaprawiania nasion neonikotynoidami. Sytuacja sektora jest bardzo trudna, należy więc znieść ten zakaz, dopóki nie pojawią się wiarygodne rozwiązania alternatywne.”

„Mamy jednak dobrą wiadomość dla sektora roślin białkowych, gdzie produkcja, zgodnie z prognozami, ma znacznie wzrosnąć, częściowo dzięki nowej WPR i wymaganiom w zakresie zazieleniania. Jest to dobra wiadomość dla unijnego sektora hodowli i pasz. Produkcja roślin białkowych powinna nadal się rozwijać. Jest to szansa, którą należy wykorzystać. Dlatego też chcemy współpracować z innymi gospodarczymi zainteresowanymi stronami, by przekształcić zazielenianie w zielony wzrost,” podsumował.

Copa -Cogeca


POWIĄZANE

W dniach 17-18 czerwca 2024 roku w Choťovicach w Czechach odbyło się spotkanie p...

Na dzień 16 czerwca ubiegłego roku łączne dostawy wyniosły 47,49 mln ton, w tym ...

W nowym sezonie na Ukrainie nasili się konkurencja pomiędzy przetwórcami a ekspo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę