aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Dodatki mineralno witaminowe dla bydła

10 marca 2004

W okresie naliczania kwot mlecznych większość hodowców stara się na wszelkie sposoby uzyskać jak największą wydajność mleczną ze stada.

Biorąc pod uwagę tegoroczne braki pasz objętościowych, i często ich słabą jakość, należy zwracać uwagę na wiele pozostałych czynników mających wpływ na wydajność mleczną. Trzeba pamiętać o dobrym bilansie paszowym ( system INRA ) i prawidłowym ułożeniu dawki pokarmowej, poczynając od podstawowych składników, takich jak energia ( JPM ), białko ( BTJN, BTJE), włókno czy sucha masa oraz, co jest nie mniej ważne, o pokryciu zapotrzebowania na składniki mineralne i witaminy.

Zdarza się, że przy braku prawidłowego żywienia pojawiają się problemy zdrowotne, co prowadzi do znacznych spadków mleczności. Często spowodowane jest to niewłaściwym doborem dodatków mineralno witaminowych lub ich bardzo niskim poziomem w dawce pokarmowej. Sładniki mineralne ze względu na ich występowanie w organizmie można podzielić na makroelementy ( wapń, fosfor, sód, potas, chlor, siarka ) i mikroelementy ( żelazo, miedź, selen, chrom, cynk, fluor, jod, kobalt, mangan i molibden ).
Wiele pierwiastków występuje w hormonach, enzymach i witaminach. Niedobór jednych, może prowadzić do zaburzeń w przemianie i przyswajaniu tych drugich. Wraz z mlekiem następuje wydalanie dużych ilości składników mineralnych, a widoczne uszczerbki na zdrowiu i straty w mleku mogą być zauważalne dopiero po kilku laktacjach. Problemy wynikają najczęściej ze zbyt małych ilości minerałow w paszach objętościowych. Związane jest to z różnorodnością gleby, porą roku, czy regionem kraju. A zapotrzebowanie zwierząt na minerały jest uzależnione od stanu fizjologicznego, okresu laktacji, wydajności mlecznej. Jednak podawanie nieodpowiednich dodatków mineralnych, nawet w dużych dawkach, może nie tylko nie poprawić stanu zdrowia stada, ale przysporzyć wielu problemów. Przy doborze dodatku najczęstrzą zasadą jest zachowanie właściwego stosunku Ca:P. Generalnie zaleca się:

  • dodatek z przewagą wapnia i mniejszą ilością fosforu dla krów dojnych
  • dodatek z większą ilością fosforu a mniejszą ilością wapnia dla krów zasuszonych

By zapobiec wszelkim powikłaniom wynikającym z niedoboru minerałów firmy istniejące na rynku polecają całą gamę dodatków mineralnych wzbogaconych o witaminy.


POWIĄZANE

Komisja Europejska zezwoliła wzeszłym tygodniu, 26 stycznia 2024r. na stosowanie...

Kazachstan planuje rozpocząć produkcję mieszanek paszowych z surowców alternatyw...

21 września, w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach, Mazowiecki Ośrod...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę