CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

GMO w konsultacjach

12 marca 2008
Nowelizacja ustawy o paszach trafiła do konsultacji społecznych. Wszystko wskazuje na to, że zapowiadany przez rząd zakaz stosowania transgenicznych pasz zacznie obowiązywać z 4 letnim opóźnieniem.

Zgodnie z ustawą o paszach zakaz importu transgenicznej soi miał wejść w życie 12 sierpnia. Przedsiębiorcy protestowali przeciwko temu przypominając, że Polska co roku importuje 2 miliony ton tego wysokobiałkowego surowca i zastąpienie go innym jest niemożliwe.

Podobną opinię wyrażali przedstawiciele rolników. Zakaz importu genetycznie zmienionej soi mógł doprowadzić do znacznego podniesienia kosztów produkcji zwierzęcej. Po pierwsze naturalna soja jest droższa od genetycznej o 400 złotych za tonę. A po drugie ciężko ją dostać.

Dlatego rząd postanowił zawiesić na 4 lata zakaz importu transgenicznych pasz. W tym czasie mają powstać programy wsparcia dla naturalnych pasz. Ale przedsiębiorcy nie wierzą w skuteczność takich inicjatyw i domagają się całkowitej rezygnacji z zakazu.

Rząd uważa, że zastąpienie tak dużej ilości wysokobiałkowych surowców wymaga rozwinięcia w Polsce na dużą skalę upraw roślin strączkowych i pastewnych.


POWIĄZANE

Produkowana w Polsce śruta rzepakowa może w dużej części zastąpić importowane bi...

Firma De Heus wprowadziła na rynek nowy produkt Bestermine Drożdże – mieszankę m...

14 i 15 października w Warszawie odbędzie się I edycja Agro Days. Dni Hodowcy 20...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę