Advertisement

GMO w konsultacjach

12 marca 2008
Nowelizacja ustawy o paszach trafiła do konsultacji społecznych. Wszystko wskazuje na to, że zapowiadany przez rząd zakaz stosowania transgenicznych pasz zacznie obowiązywać z 4 letnim opóźnieniem.

Zgodnie z ustawą o paszach zakaz importu transgenicznej soi miał wejść w życie 12 sierpnia. Przedsiębiorcy protestowali przeciwko temu przypominając, że Polska co roku importuje 2 miliony ton tego wysokobiałkowego surowca i zastąpienie go innym jest niemożliwe.

Podobną opinię wyrażali przedstawiciele rolników. Zakaz importu genetycznie zmienionej soi mógł doprowadzić do znacznego podniesienia kosztów produkcji zwierzęcej. Po pierwsze naturalna soja jest droższa od genetycznej o 400 złotych za tonę. A po drugie ciężko ją dostać.

Dlatego rząd postanowił zawiesić na 4 lata zakaz importu transgenicznych pasz. W tym czasie mają powstać programy wsparcia dla naturalnych pasz. Ale przedsiębiorcy nie wierzą w skuteczność takich inicjatyw i domagają się całkowitej rezygnacji z zakazu.

Rząd uważa, że zastąpienie tak dużej ilości wysokobiałkowych surowców wymaga rozwinięcia w Polsce na dużą skalę upraw roślin strączkowych i pastewnych.


POWIĄZANE

Już niedługo dzieci ze Szkoły Podstawowej w Woźnikach (k. Zatora) lekcje przyrod...

Jak poruszać się na drodze? O czym pamiętać spacerując po ciemku? Jak bezpieczni...

Dnia 10 kwietnia br. Komisja Europejska opublikowała po raz pierwszy bilans prot...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę