KE wystąpiła o zezwolenie na uprawę kukurydzy GMO 1507

3 grudnia 2015
Komisja Europejska wystąpiła do rządów państw UE z wnioskiem o zezwolenie na uprawę genetycznie modyfikowanej kukurydzy 1507 - poinformował w środę unijny komisarz ds. zdrowia Tonio Borg.

Wniosek może być tematem spotkania ministrów środowiska państw UE 13 grudnia. Jeśli w Radzie nie będzie kwalifikowanej większości ani za przyznaniem zezwolenia ani przeciwko, to Komisja automatycznie będzie zobowiązana takie zezwolenie wydać.

Podjęta w środę decycja Komisji jest konsekwencją orzeczenia Sądu UE, który 26 września uznał, że KE zaniechała działań w sprawie złożonej dwanaście lat temu przez firmę Pioneer prośby o zezwolenie na uprawę kukurydzy 1507.

Kukurydza ta, odporna na larwy ćmy, np. larwy omacnicy prosowianki, jest obecnie dopuszczona w UE do stosowania w żywności i paszy, ale nie do uprawy. W latach 2005-2012 Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności przedłożył już sześć pozytywnych opinii na temat tego wniosku, który jednak nie został przekazany przez KE do Rady UE.

W 2007 r. Pioneer, należący do amerykańskiego koncernu DuPont, złożył do Sądu UE pierwszą skargę na bezczynność KE, zaś w 2010 r. zaskarżył Komisję po raz drugi, ostatecznie wygrywając sprawę przed Sądem UE.

Komisarz Borg podkreślił w środę, że "orzeczenie Sądu dotyczące kukurydzy 1507 podkreśla pilną konieczność pogodzenia ze sobą dwóch aspektów: surowych i przewidywalnych europejskich przepisów w zakresie zezwoleń na uprawę GMO oraz uwarunkowań krajowych, które trzeba należycie uwzględnić".

Przypomniał, że w lipcu 2010 r. KE zaproponowała zmiany w unijnym prawie, które dałyby państwom członkowskim możliwość zakazywania albo ograniczania upraw GMO w oparciu o inne przesłanki, niż tylko dokonywana na poziomie europejskim naukowa ocena ryzyka dla zdrowia i środowiska. Propozycje te zaaprobował już Parlament Europejski, ale kilka państw blokuje porozumienie w Radzie UE. - Mam nadzieję, że teraz dyskusja nad propozycją KE ruszy z miejsca - powiedział Borg.

Obecnie na skalę komercyjną w UE można uprawiać tylko modyfikowaną kukurydzę MON 810 oraz ziemniak Amflora. Żywność, pasze i uprawy GMO wymagają w UE zatwierdzenia, a żywność z GMO musi być oznakowana. Obowiązek ten nie dotyczy mięsa i produktów mlecznych pochodzących od zwierząt karmionych paszą z GMO.

Decyzję KE skrytykowała w środę organizacja Greepeace. Twierdzi ona, że opinie Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności wskazują, iż wytwarzana przez kukurydzę 1507 toksyna o nazwie Bt może mieć szkodliwy wpływ na niektóre owady, jak motyle i ćmy. Kukurydza jest też odporna na intensywne spryskiwanie herbicydem glufosynat amonowy, który do 2017 r. ma zostać wyeliminowany w UE.

- Komisja działa w sposób nieodpowiedzialny, zalecając zezwolenie na uprawę genetycznie modyfikowanej kukurydzy, o której wiadomo, że może szkodzić motylom i ćmom oraz że uprawy te wpłyną na zwiększenie stosowania herbicydu, który wkrótce ma zostać wyeliminowany w UE. Biorąc pod uwagę wpływ na środowisko, brak rzeczywistych korzyści wynikających z uprawiania kukurydzy genetycznie modyfikowanej oraz szeroki sprzeciw opinii publicznej, pytamy: w czyim imieniu działa Komisja - oświadczył Marco Contiero, dyrektor Greenpeacu, odpowiedzialny za rolnictwo.

POWIĄZANE

Od jakości kiszonki z kukurydzy, którą jedzą krowy zależy ich zdrowie oraz ilość...

W odpowiedzi na wystąpienie Zarządu KRIR z 17 czerwca 2020 r., o umożliwienie ro...

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych 17 czerwca 2020 r. zwrócił się do Ministra R...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę