aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Lacsan Top, Kraftsan, TMR Super Profi w żywieniu krów

23 stycznia 2002

Lacsan Top, Kraftsan, TMR Super Profi w żywieniu krów

Powszechnie wiadomo, że najlepsi producenci mleka w Polsce stosują premiksy Sano. Żywienie krów wysokowydajnych nie jest jednak sprawą prostą. Każdy zdaje sobie sprawę, że zupełnie inaczej trzeba żywić krowy, które dają 5.000 kg, a inaczej krowy przy wydajności ponad 10.000 kg mleka.

Większa wydajność wiąże się z bardziej intensywną przemianą materii i w związku z tym z większym obciążeniem organizmu. Błędy żywieniowe są wówczas bardziej widoczne i kosztują więcej, gdyż po pierwsze spadek z wysokiego pułapu jest zawsze bardziej dotkliwy, a po drugie najwyższe wydajności dotyczą często obór, które liczą ponad 100 krów. Uzyskanie w takiej oborze mniejszej wydajności o 1000 kg oznacza mniejszą ilość mleka w ciągu roku o 100.000 kg, czyli stratę rzędu ok. 100.000 zł. Przy wysokiej wydajności często pojawiają się problemy, których wcześniej nie było np. trudności ze skutecznym zapłodnieniem. Jednak względy ekonomiczne powodują, że aby obniżyć koszty produkcji trzeba dążyć do jak najwyższej wydajności. Należy bowiem pamiętać, że o opłacalności decyduje nie tylko cena mleka, ale także koszty jego produkcji. Ponadto musi być zachowany wysoki status zdrowotny krów, szczególnie jeżeli chodzi o racice, wymiona, przemianę materii. Dlatego Sano przygotowało nowe produkty dla najbardziej wydajnych krów, aby wydajność 10.000 l mleka mogła być realnym celem, a nie tylko odległym nieosiągalnym marzeniem. Produkty te zapewniają utrzymanie wydajności i zdrowotności krów na najwyższym poziomie, ale co najważniejsze są ekonomiczne w stosowaniu. Z drugiej strony na pewno nie są to żadne cudowne środki, które same będą czynić cuda, jak to czasem obiecują niektóre firmy. Najważniejsza zawsze pozostanie jakość pasz, zbilansowanie dawki, a dopiero potem można stosować różne dodatki. Warunek podstawowy – każdy z nich musi przynosić zysk lub poprawiać stan zdrowotny krów. Nie można przecież stosować czegoś, co w ogóle nie będzie opłacalne. Sano znane jest z tego, że zawsze wprowadza na rynek tylko te produkty, które przyniosą hodowcy korzyść.

Lacsan Top - dla najbardziej wydajnych krów

Krowy, przy średniej wydajności ponad 10.000 kg, na początku laktacji dają nawet 50 l mleka dziennie. Obciążenie organizmu jest wówczas olbrzymie, brakuje energii i białka dostępnego w jelicie cienkim, gdyż większość składników jest rozkładana niestety w żwaczu. Dlatego Sano przygotowało Lacsan Top, zawierający skondensowaną dawkę chronionego tłuszczu i białka z dodatkiem szybko przyswajalnych węglowodanów. Specjalnie dobrana kompozycja ammokwasowa powoduje, że krowy mają idealny budulec do osiągnięcia wysokiej wydajności. Na początku laktacji dzięki dużej zawartości energii (10,8 MJ NEL) Lacsan Top zapobiega ketozie oraz korzystnie wpływa na stan zdrowotny krów, a tym samym sprzyja dobrej płodności. Stosowanie Lacsan Top w okresie zasuszania poprawia kondycję krów oraz stanowi idealne przygotowanie do laktacji. Lacsan Top może być stosowany przez cały rok we wszystkich systemach żywieniowych w ilości od 0,5 kg (zasuszanie) do 2 kg (przy wysokiej wydajności). Przystosowaniu Lacsan Top stwierdzono wzrost wydajności rzędu 3-5 l mleka dziennie.

Kraftsan – tam gdzie celem nie jest 10.000 l mleka

Nie wszystkich oborach celem jest wydajność 10.000 kg mleka. Wielu hodowców zadawala się wydajnością 
rzędu 7-8 tys. litrów mleka. Stąd też nie zawsze potrzebne jest chronione białko i aminokwasy. Zresztą wydajność ponad 10.000 kg mleka wcale nie oznacza, że wówczas produkcja jest najbardziej ekonomiczna. Często jest odwrotnie. Przy wydajności 8.000 kg mleka można zarobić więcej niż przy wyższej wydajności, gdyż wraz ze wzrostem wydajności nakłady muszą być też większe, i właśnie z myślą o takich hodowcach powstał Kraftsan zawierający chroniony tłuszcz roślinny oraz białko pochodzące ze śruty sojowej, rzepakowej oraz wywaru zbożowego. Specjalnie dobrana kombinacja tych komponentów powoduje, że Kraftsan jest chętnie zjadany i umożliwia szybki start w laktację oraz sprzyja uzyskiwaniu wysokiej wydajności mleka. Wysoki poziom energii (10,0 MJ NEL) zapobiega ketozie oraz korzystnie wpływa na wydajność krów. Dlatego we wszystkich oborach, gdzie jest stosowany Kraftsan, obserwuje się wzrost wydajności i zdrowotności krów. Sprzyja to utrzymaniu właściwej kondycji krów oraz zapewnia długi okres użytkowania krów. Kraftsan stosuje się w ilości od 0,5 kg (zasuszanie) do 2 kg (wysoka wydajność).

TMR Super Profi – w każdej oborze, gdzie woda zawiera dużo żelaza i wapnia

Niewielu hodowców zdaje sobie sprawę jak ważna jest jakość wody, którą poimy zwierzęta. Można powiedzieć więcej, jakość wody dla krów jest o wiele ważniejsza niż dla ludzi. Wynika to z dwóch przyczyn. Pierwsza – z ilości. Wiemy, że człowiek powinien dostarczać organizmowi 2 litry wody dziennie, a krowa potrzebuje jej często 50 razy więcej! A więc przy niższej jakości (zanieczyszczenia fizyczne, chemiczne, biologiczne) niekorzystny wpływ będzie tez większy. Po drugie my spożywamy wodę z różnych źródeł (napoje chłodzące), często przegotowaną (kawa, herbata), a krowa ma wciąż do dyspozycji tę samą wodę (studnia, wodociąg). Dlatego gdy woda zawiera zbyt dużo żelaza i wapnia następuje wiązanie przez te pierwiastki innych związków mineralnych, zwłaszcza cynku, manganu i miedzi. Stwierdzono, że można temu zapobiec, jeżeli pierwiastki te będą występowały w postaci organicznej. Dlatego TMR Super Profi zawiera cynk, mangan i miedź w postaci tak zwanych chelatów, które mają kilkadziesiąt razy wyższą przyswajalność niż formy nieorganiczne. 

Cynk chroni bowiem skórę i racice przed różnego rodzaju stanami zapalnymi, co zapewnia uzyskanie mniejszej liczby komórek somatycznych. Mangan jest niezbędny szczególnie przy intensywnej przemianie materii i ma bezpośredni wpływ na płodność. Miedź natomiast korzystnie wpływa na jakość rogu racicowego i zapewnia stabilny fundament. Ponadto TMR Super Profi zawiera aż 7,5% magnezu, pochodzącego z trzech różnych związków. Wysoka zawartość 5.000 mg witaminy E i 50 mg selenu wzmacnia system immunologiczny, co sprzyja zarówno wysokiej zdrowotności, jak też wydajności oraz jakości mleka. Natomiast wysoki poziom 12.500 mg chlorku choliny skutecznie chroni wątrobę przed przetłuszczeniem. Dodatek 15.000 mg niacyny niezwykle korzystnie wpływa na przemiany energetyczne, a tym samym chroni przed ketozą oraz zapewnia uzyskanie najwyższej wydajności krów. Obecność wszystkich witamin z grupy B umożliwia osiągnięcie zakładanego genetycznie potencjału produkcyjnego.

TMR Super Profi stosuje się w ilości 10 g na 1 litr mleka 2 razy w ciągu roku przez okres 1 miesiąca, a przy wydajności powyżej 10.000 kg mleka przez cały rok. Umożliwia to całkowite wyrównanie powstałego wskutek zawartości w wodzie żelaza i wapnia deficytu cynku, manganu i miedzi oraz zapewnia produkcję mleka na najwyższym poziomie. A więc dzięki TMR Super Profi każdy z hodowców ma szansę produkować mleko o najwyższej jakości przy zachowaniu wysokiej zdrowotności krów, a obecność żelaza i wapnia w wodzie nie będzie już ku temu przeszkodą.
(rk)


POWIĄZANE

Komisja Europejska zezwoliła wzeszłym tygodniu, 26 stycznia 2024r. na stosowanie...

Kazachstan planuje rozpocząć produkcję mieszanek paszowych z surowców alternatyw...

21 września, w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach, Mazowiecki Ośrod...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę