Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Mączki do spalenia?

12 listopada 2003

Od kilku dni obowiązuje zakaz stosowania maczek mięsno-kostnych w żywieniu zwierząt. Pojawił się wiec problem co zrobić z odpadami poubojowymi. Spalać czy nie spalać- oto jest pytanie.

Najprościej byłoby je właśnie spalać. ale w Polsce są tylko trzy zakłady, które się tym zajmują. Dlatego jest to bardzo kosztowne, a przy tym niebezpieczne dla środowiska. Jakie są inne możliwości zagospodarowania odpadów?

Związek Importerów i Eksporterów mięsa domaga się innych rozwiązań. - Można je wykorzystywać po odpowiednim uszlachetnieniu i przetworzeniu jako materiały do urzyźniania gleb, materiał kompostowy, energetyczny - mówi Stanisław Zięba z Polskiego Związku Eksporterów i Importerów Mięsa. Jednak zdaniem Głównego Lekarza Weterynarii takie propozycje do końca nie rozwiążą problemu. - Nie unikniemy magazynowania mączki - twierdzi Piotr Kołodziej.

Ale na rynku pojawiają się już pionierzy, którzy z powodzeniem wprowadzają nowe rozwiązania. - Technika polega na tym, że odpad poubojowy jest poddawany fermentacji w wyniku czego otrzymujemy biogaz, który zasila urządzenia do produkcji energii elektrycznej wykorzystywanej później w zakładzie - mówi Wojciech Łukaszek - z firmy Ekoenergoterm.

Aby założyć taką instalację trzeba ponieść spore nakłady finansowe. Cała linia technologiczna dla zakładu produkującego około 50 ton odpadów dziennie kosztuje 15 mln zł.


POWIĄZANE

Najnowszy, czerwcowy raport FAS USDA przedstawil dla amerykańskich eksporterów p...

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 25 października 2022 r do Prezesa N...

Wczoraj, 1 grudnia 2022, Sejmowa komisja rolnictwa głosowała za przesunięciem za...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę