EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Nie dla Bt –kukurydzy MON 810

26 marca 2008
Koalicja ,,Polska Wolna od GMO’’ wystosowała do Ministra Środowiska Macieja Nowickiego specjalny list , w którym domaga się natychmiastowego wprowadzenia zakazu upraw transgenicznych , w tym i Bt kukurydzy MON810 na terytorium Polski. Zdaniem członków Koalicji ,,Polska Wolna od GMO jeśli taki zakaz nie zostanie natychmiast wprowadzony już za miesiąc w Polsce może dojść do wysiewu Bt – kukurydzy genetycznie zmodyfikowanej MON 810.
- Pomimo podjęcia przez Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej poprzedniej kadencji decyzji o wprowadzeniu zakazu obrotu materiałem siewnym genetycznie modyfikowanym, okazało się , że firmy agrotechniczne aktywnie promują genetycznie zmodyfikowany materiał siewny w swoich katalogach na rok 2008,  a jednocześnie namawiają naszych rolników do wysiewu tych – niezgodnie z prawem polskim – roślin transgenicznych.
W tej sytuacji jedynym wyjściem jest podążenie drogą , którą poszły już inne kraje europejskie – wprowadzenie zakazu uprawy roślin transgenicznych, a tym Bt – kukurydzy MON 810 w oparciu o dyrektywę 90/220/EEC. Każdy miesiąc bowiem przynosi nowe doniesienia naukowe na temat nieprzewidzianych wcześniej skutków modyfikacji genetycznych użytych w kukurydzy MON 810. Produkt ten jest wystarczająco niebezpieczny, żaby podjąć działania zmierzające do wprowadzenia przez Komisję Europejską moratorium na jego uprawę , przynajmniej do czasu dokonania przeglądu i zmiany procesu autoryzacji , do czego niedawno wezwał rząd Francji – mówi  dr inż. Roman Andrzej Śniady z Koalicji ,,Polska Wolna od GMO’’.


POWIĄZANE

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 25 października 2022 r do Prezesa N...

Wczoraj, 1 grudnia 2022, Sejmowa komisja rolnictwa głosowała za przesunięciem za...

Po nieszczęsnej tkzw "piątce dla zwierząt" rząd idzie na kolejną konforntację z ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę