Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

NIE dla zakazu stosowania GMO w paszach dla zwierząt.

13 marca 2008
Przedstawiciele Grupy Producentów Drobiu „Farmer” z Województwa Warmińsko-Mazurskiego w osobach  Włodzimierz  Olszewski, Janusz  Drozdowski, Ryszard  Jurkiewicz w  trakcie  spotkania w  dniu 07.03.2008 z Panem Markiem Sawickim  Ministrem  Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie przekazali  „list otwarty rolników (drobiarzy) Województwa Warmińsko-Mazurskiego”. Wspólnie z producentami  rolnymi  w delegacji uczestniczył Prezydent Izby Zbożowo-Paszowej  Zbigniew  Bryś, który przedstawił stanowisko Izby  w  pełni,  co  do istoty problemu, zbieżne ze  stanowiskiem drobiarzy i pozostałych  producentów rolnych.
                                    
Treść  listu:

                                                                                                     Iława dnia 07.03.2008
                                                                                                     Pan
                                                                                                     Marek Sawicki
                                                                                                     Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

List otwarty
rolników (drobiarzy) województwa warmińsko-mazurskiego

Województwo Warmińsko-Mazurskie na mapie gospodarczej Polski „zakwalifikowane” jest do strefy „C” a głównym źródłem utrzymania mieszkańców jest rolnictwo. Jedną z czołowych gałęzi rolnictwa w naszym województwie stanowią gospodarstwa rodzinne o profilu drobiarskim. W tej dziedzinie produkcji rolnej (mięsa) zajmujemy wiodącą pozycję w kraju a w szczególności w sektorze indyka i gęsi polskiej białej.
Zdrowe i dietetyczne mięso indycze produkowane przez naszych rolników jest w ponad 50 % towarem eksportowym głównie do krajów UE (15). Gęś – polska biała była i póki co jest wizytówką polskiego drobiarstwa na rynku niemieckim i w zasadzie jest wyłącznie produktem eksportowym.
Zaistniała sytuacja związana z zapisem w ustawie paszowej (z lipca 2006) o całkowitym zakazie stosowania w żywieniu zwierząt roślin genetycznie modyfikowanych a mającym wejść w życie 12-08-2008 r., wobec realiów gospodarczych naszego regionu i uwarunkowań rynkowych w Polsce, Europie i na świecie z dniem 13-08-2008 r. przekreśla nasze funkcjonowanie i byt naszych rodzin. Zmodyfikowana śruta sojowa, której stosowania głównie dotyczy zakaz, jest na chwilę obecną i zapewne jeszcze długo pozostanie (wobec wycofania mączek – mięsno-kostnych) jedynym źródłem uzyskania wysokiego udziału białka w paszach dla drobiu, ponieważ nadrzędne wskaźniki antyżywieniowe ograniczają inne źródła białka pochodzenia roślinnego. Niezależnie od podstawowego problemu GMO należy, naszym zdaniem, wrócić do tematu związanego z przywróceniem stosowania maczek mięsno-kostnych jako tańszego źródła białka a jednocześnie zgodnego z naturalnymi potrzebami niektórych gatunków zwierząt w tym drobiu a w szczególności indyka.
Środowisko drobiarskie Naszego Regionu z uwagi na nieobliczalne konsekwencje ekonomiczne i społeczne zapisu w ustawie kategorycznie protestuje przeciw nieodpowiedzialnemu wprowadzeniu jego w życie. Szokujące i niezrozumiałe dla nas jest stanowisko Rządu opublikowane 12-02-2008 r., gdyż wcześniejsze, począwszy od jesieni 2007 r., medialne wypowiedzi przedstawicieli Resortu Rolnictwa określały odmienne stanowisko uwzględniające wycofanie „fatalnego” zapisu w ustawie. Stanowisko Resortu Rolnictwa będące w obszarze działania koalicjanta rządowego czyli – PSL wywołuje mieszane odczucia wśród wiejskiego elektoratu.
Nie możemy przejść obojętnie wobec zapisów dotyczących upraw GMO w ustawie nasiennej z 23-06-2003 r. Wydaje się, że na chwilę obecną konsekwencje jej nie mają większego znaczenia, lecz przyszłość na pewno postawi producentów żywności w Polsce przed problemem analogicznym jaki zgotowała nam ustawa paszowa. Uchwały samorządów terytorialnych, podejmowane pod różną presją bez konsultacji społecznych nie mogą być podstawą do utrzymania przez resort w/w ustawy.
Jesteśmy przekonani, że przedstawione zagrożenia dla naszej społeczności zostaną wyeliminowane poprzez Pańską osobę w drodze dostępnych rozwiązań legislacyjnych
        Po zapoznaniu się  ze stanowiskiem delegacji Minister przedstawił zdecydowane zamierzenia Resortu  Rolnictwa w  porozumieniu z innymi zainteresowanymi resortami o doraźnym rozwiązaniu problemu w formie moratorium wejścia w życie
„ nieszczęsnego”  zapisu w ustawie  paszowej do dnia 01.01.2012 r.
      Taka formuła nie zwalnia Rządu (a  nas od  obywatelskiego  prawa  kontrolnego )
od niezwłocznego i ostatecznego naprawienia ustawy niezgodnej z wspólnotowym prawem unijnym a w  szczególności  z Rozporządzeniem WE nr 1829/2003              w sprawie genetycznie  zmodyfikowanej  żywności i pasz.   Pozornie odległy czas wyznaczony przez moratorium tak samo szybko minie jak okres 2  lat od uchwalenia ustawy, dlatego już dzisiaj należy podjąć odpowiednie działanie.
 

POWIĄZANE

Najnowszy, czerwcowy raport FAS USDA przedstawil dla amerykańskich eksporterów p...

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 25 października 2022 r do Prezesa N...

Wczoraj, 1 grudnia 2022, Sejmowa komisja rolnictwa głosowała za przesunięciem za...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę