aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Pierwsza weryfikacja nie potwierdziła nitrofenu

8 sierpnia 2002

Ryszard Kołodziej Główny Inspektor Skupu i Przetwórstwa Artykułów Rolnych oświadczył w środę, że pierwsza weryfikacja bydgoskich badań podejrzanego o zanieczyszczenie nitrofenem (środek ochrony roślin - PAP) zboża nie potwierdziła zawartości niebezpiecznej substancji. Wynik drugiego badania ma być znany w piątek.

Bydgoski Oddział Inspektoratu Skupu i Przetwórstwa Artykułów Rolnych przeprowadził badania próbek z ok. 3 tys. ton zboża sprowadzonego w połowie czerwca do PZZ Bydgoszcz z Niemiec. Ponieważ bydgoskie laboratorium podejrzewało zawartość nitrofenu w zbożu, próbki zostały wysłane do laboratoriów we Wrocławiu i Poznaniu celem weryfikacji.

Wczoraj wrocławski Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa nie potwierdził zanieczyszczenia zboża nitrofenem w 12 wykonanych próbach. Wyniki badania poznańskiego Centralnego Laboratorium Instytutu Ochrony Roślin będą znane w piątek.

– Bezpieczeństwo żywnościowe przez cały czas jest zachowane. Po podejrzeniu zanieczyszczenia nitrofenem cała partia zboża została zatrzymana w magazynie Polskich Zakładów Zbożowych Bydgoszcz. Gdyby okazało się, że podejrzenia potwierdzą się , zboże zostałoby zniszczone lub przetworzone na koszt importera wyjaśnił Kołodziej.

Kołodziej dodał, że bydgoski przypadek jest pierwszym sygnałem z laboratorium o możliwości wystąpienia nitrofenu w zbożu sprowadzonym z Niemiec, a od 6 czerwca laboratoria sprawdzają każdą partię zboża pochodzącego z Niemiec i sprowadzanego do Polski. Zaznaczył też, że od 16 lipca import zboża nie jest notowany. 


POWIĄZANE

Komisja Europejska zezwoliła wzeszłym tygodniu, 26 stycznia 2024r. na stosowanie...

Kazachstan planuje rozpocząć produkcję mieszanek paszowych z surowców alternatyw...

21 września, w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach, Mazowiecki Ośrod...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę