aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

W Sejmie o GMO

22 kwietnia 2009
Z inicjatywy PiS sejmowa komisja rolnictwa zajęła się na wczorajszym posiedzeniu, 21 kwietnia br. problemem organizmów genetycznie zmodofikowanych (GMO). Temat okazał się aktualny po decyzji niemieckiej minister- Ilse Aigner, która przed tygodniem wprowadziła na terenie całej RFN zakaz na uprawy genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy MON810.

Jakie jest obecne stanowisko rządu w tej sprawie? W obecnie obowiązującym tzw. rządowym stanowisku znajduje się następujący zapis: "Biorąc udział w głosowaniu na forum instytucji Unii Europejskiej Rząd RP będzie wyrażał negatywne stanowisko w zakresie zezwalania na wprowadzanie do obrotu GMO jako żywność, pasze lub inne produkty. Jednocześnie mając na względzie obowiązki wynikające z członkostwa Polski we Wspólnocie Rząd RP deklaruje przestrzeganie obowiązującego prawa Unii Europejskiej w tym zakresie".

Takie sformułowanie wskazuje, że każdorazowo podczas głosowania Polska opowiada się przeciw wprowadzaniu do obrotu produktów GMO, niezależnie czy mają być one wprowadzone do obrotu jako żywność czy też pasza. Tyle teoria. Praktyka jest nieco inna. Hodowcy trzody chlewnej i drobiu od wielu lat zadają pasze z soją GMO. Do obrotu, czyli do sprzedaży kierowane są też artykuły rolno-spożywcze zawierające wspomnianą soję i mięso pochodzące ze zwierząt karmionych paszą zawierającą rośliny zmodyfikowane genetycznie.

Podobnie rzecz ma się z uprawą roślin genetycznie modyfikowanych. Oficjalne stanowisko rządu w tej sprawie brzmi następująco: "Rząd polski opowiada się przeciwko wprowadzeniu do obrotu z możliwością uprawy roślin genetycznie zmodyfikowanych. Uczestnicząc w procedurze autoryzacji i biorąc udział w głosowaniu na forum Unii Europejskiej Rząd będzie wyrażał stanowisko negatywne głosując przeciwko wprowadzaniu do obrotu z możliwością uprawy nowych roślin genetycznie zmodyfikowanych. Jednocześnie mając na względzie obowiązki wynikające z członkostwa Polski we Wspólnocie - Rząd Polski deklaruje przestrzeganie obowiązującego prawa Unii Europejskiej w tym zakresie".

Jest więc to stanowisko na zasadzie Panu Bogu świeczkę i diabłu - ogarek. Wobec braku przepisów, które umożliwiałyby wprowadzenie zakazu ( tak jak to zrobiły Niemcy, Austria i Węgry) uprawy kukurydzy MON810, Polska może próbować przedstawiać Komisji Europejskiej wyniki badań naszych placówek naukowych, które umożliwią wprowadzanie zakazu takiej uprawy. Żeby postawić kropkę nad "i" w materiale przygotowanym przez resort rolnictwa dla posłów można znaleźć też takie zdanie: "Zakaz wprowadzenia do obrotu materiału siewnego nie jest tożsamy z zakazem uprawy roślin genetycznie zmodyfikowanych w Polsce, do czego nawołują różne grupy społeczne protestując przeciwko produktom GMO, z podaniem ustawy o nasiennictwie jako podstawy prawnej powodowałoby, że zakaz ten byłby niezgodny z Konstytucją i w żaden sposób nie mógłby obowiązywać w demokratycznym państwie prawnym". Efekt takiego stanowiska jest taki, że w ostatnim roku powierzchnia zasiewów kukurydzy MON810 zwiększyła się z 300 hektarów do ponad 3 tys. i tak na prawdę nikt dokładnie nie wie jak będzie w tym sezonie, bo żaden organ, żadna inspekcja nie prowadzi rejestru takich upraw.

W toku dyskusji posłowie zwracali uwagę na konieczność powiększenia zasiewów roślin motylkowych (np. grochu) - jako paszowych roślin wysokobiałkowych i skorzystania z możliwości dopłacania plantatorom ponad 150 mln zł z 10% odpisu dopłat obszarowych (możliwe jest powiększenie obszaru zasiewów ze 100 tys. ha obecnie do 200 tys. do 2010 r. i 500 tys. ha - docelowo) a także na prawdopodobne szkodliwe działanie roślin GMO na pszczoły. Rozszerzenie upraw kukurydzy MON810 wpłynie też bardzo niekorzystnie na utrzymanie statusu 12 tys. gospodarstw ekologicznych i możliwość zwiększenia ich liczby w naszym kraju.

POWIĄZANE

Komisja Europejska zezwoliła wzeszłym tygodniu, 26 stycznia 2024r. na stosowanie...

Kazachstan planuje rozpocząć produkcję mieszanek paszowych z surowców alternatyw...

21 września, w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach, Mazowiecki Ośrod...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę