CTR_80917

Zakaz od 2012 ?

3 marca 2008
Zakaz stosowania pasz transgenicznych może wejść w życie dopiero w 2012 roku. Zabiega o to ministerstwo rolnictwa. Ostateczna decyzja ma zapaść w tym tygodniu podczas posiedzenia rady ministrów.

W połowie lutego, na biurko Rzecznika Praw Obywatelskich, wpłynęło pismo z wnioskiem o zaskarżenie ustawy o paszach. Jej wejście w życie w połowie roku oznaczało zakaz importu do Polski genetycznie modyfikowanej soi. Pod skargą, podpisało się większość organizacji skupiających hodowców i przetwórców mięsa.

Tadeusz Blicharski Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „Polsus”: to nie tylko chodzi o samych producentów trzody, samych hodowców. Ale cała branża z tym związana, czyli branża paszowa, wyposażenie chlewni, lakarze weterynarii, cała reszta. Na Boga! Tu chcemy uwalniać kraj od choroby Aujeszkiego a tu za chwilę nie będzie co uwalniać.

Jeszcze kilka dni temu, Rada Ministrów podtrzymała, że zakaz nie zostanie wycofany i Polska będzie krajem wolnym od GMO. Interesy polskich hodowców z tym co deklaruje rząd stara się pogodzić resort rolnictwa.

Marian Zalewski wiceminister rolnictwa: jesteśmy pod rządami określonych ustaw, które zostały wprowadzone 2 lata temu, ale na ich konsekwencje należy spojrzeć z punktu widzenia interesów. Ile mogą stracić producenci i rolnicy polscy.

Resort rolnictwa zaproponuje w przyszłym tygodniu na posiedzeniu rządu opóźnienie wejścia w życie ustawy. Zakaz importu pasz transgenicznych miałby wejść w życie dopiero w 2012 roku. Ministerstwo rolnictwa zapewnia też, że starania nad opóźnieniem wejścia w życie ustawy, nie oznaczają całkowitego otwarcia granic przed GMO.


POWIĄZANE

Produkowana w Polsce śruta rzepakowa może w dużej części zastąpić importowane bi...

Firma De Heus wprowadziła na rynek nowy produkt Bestermine Drożdże – mieszankę m...

14 i 15 października w Warszawie odbędzie się I edycja Agro Days. Dni Hodowcy 20...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę